Desátý ročník Logické olympiády vyhráli Leonard, Matěj a Jakub

Praha, 27. listopadu 2017

Leonard Oeding, Matěj Ságl a Jakub Kislinger dnes v Míčovně Pražského hradu zvítězili ve finále Logické olympiády a odvezli si domů jako hlavní cenu notebook.

Celkem se letošního desátého ročníku Logické olympiády zúčastnilo 61 284 soutěžících z 3 014 škol České republiky. Do dnešního finále postoupilo z krajských kol 197 nejlepších soutěžících. Vítěz kategorie A (2. – 5. třída ZŠ) Leonard Oeding navštěvuje ZŠ Jana Amose Komenského, kategorie B (2. stupeň ZŠ) Matěj Ságl je z Gymnázia Jihlava a kategorie C (studenti SŠ) Jakub Kislinger navštěvuje Gymnázium Jaroslava Vrchlického, Klatovy. 

Během celého dne řešili soutěžící různorodé logické úlohy v mnoha formách. Nejdříve písemný test následovaný promítanými úlohami, kde soutěžící hledali další dílek obrázkové skládanky nebo hledali následující číslo v logické řadě. Po nich si účastníci procvičili postřeh, prostorovou představivost a svou schopnost dedukce v různých interaktivních úlohách. Všechny soutěžní úlohy jsou založeny na obecných principech, pro jejichž řešení nejsou potřeba žádné speciální znalosti, ale jen zdravý rozum, logika, rychlý a správný úsudek.

‟Širokým záběrem soutěže dochází k odhalování skrytých talentů, které by jinak vlivem různých prostředí mohly zůstat nerozvíjeny. Soutěž se také snažíme dělat co nejatraktivnější, abychom v dětech budovali pozitivní vztah k logice a matematice, a to již od předškolního věku.” uvedl Martin Sedláček, předseda Mensy ČR. Registrace do dalšího ročníku se spustí opět v srpnu na webu www.logickaolympiada.cz a je otevřená pro všechny děti ve věku 3 až 20 let.

„Soutěž Logická olympiáda získává každoročně vyšší oblibu. V posledních pěti letech se jí zúčastnilo více než 240 000 soutěžících, a zatímco v roce 2012 se do základního kola přihlásilo 32 000 účastníků, tak letošní účast je téměř dvojnásobná. Školy dávají stále větší důraz na logické uvažování žáků a hledání netradičních řešení,“ řekla Jitka Tkadlecová, mluvčí rodinné nadace Renáty a Petra Kellnerových, která je letitým generálním partnerem Logické olympiády. Soutěž rovněž podpořilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, RSJ Foundation, Nadace ČEZ, AV Media, Albi, Český mozek, a Jablotron.

Mensa je nevýdělečná mezinárodní organizace založená roku 1946 v Oxfordu, česká pobočka existuje od roku 1991 a sdružuje nyní přes 5 000 dětí i dospělých. Mensa ČR je zřizovatelem Mensa gymnázia pro nadané děti v Praze, podporuje rozvoj nadaných dětí po celé republice, zřizuje Kluby nadaných dětí, pořádá pro děti letní kempy, pobytové nebo příměstské tábory a provádí testování IQ veřejnosti.

Kontakt:
Martin Sedláček
předseda Mensy ČR
martin.sedlacek@mensa.cz
602 392 662 

Hana Kalusová
členka Rady Mensy, PR
hana.kalusova@mensa.cz 
777 004 678 

www.logickaolympiada.cz
www.mensa.cz