Startuje olympiáda, v níž nerozhodují znalosti ani sportovní výkony

Praha 3. září 2010 

 

Širokou škálu nejrůznějších soutěží pro žáky a studenty českých škol i letos doplní oblíbená Logická olympiáda. Její druhý celorepublikový ročník opět pořádá Mensa ČR. Se začátkem nového školního roku se mohou zájemci o tuto soutěž začít registrovat.

Logickou olympiádu, v níž o úspěchu rozhoduje namísto znalostí a vědomostí logické uvažování, pohotovost, představivost a rychlost úsudku, začala Mensa ČR pořádat  před třemi lety. Nejprve měla regionální charakter, pro velký úspěch však byla vloni rozšířena na území celé České republiky a hned prvního celostátního ročníku se zúčastnilo bezmála jedenáct tisíc dětí a studentů z více než devíti set škol.

 „Je to soutěž, která nemá obdobu. Doplňuje nabídku oborových soutěží typu matematické, fyzikální, či biologické  olympiády něčím, co není závislé na úrovni vzdělání, a proto v ní mohou uspět i děti, které vzhledem ke svému sociálnímu postavení nenavštěvují nejlepší školy, ale mají vysoký intelekt. Proto i typ a struktura úloh jsou odlišné od běžných olympiád,“ vysvětluje zájem o soutěž Tomáš Blumenstein, předseda Mensy ČR. Logická olympiáda je navíc podle jeho slov dalším ze způsobů, jak rozpoznat u dětí nadání a vzbudit u nich zájem o rozvoj individuálních vloh. 

Organizátoři proto i tentokrát očekávají vysokou účast. Soutěžící přitom budou měřit své síly ve dvou věkových kategoriích. První tvoří žáci 1. – 5. tříd základních škol, druhou pak studenti 1. – 4. ročníků středních škol. „Zájemci se mohou registrovat již od 6. září na webových stránkách www.logickaolympiada.cz, a to až do  5. října, kdy začíná nominační kolo soutěže. To opět proběhne on – line, přihlásit se je proto možné z kteréhokoliv počítače připojeného k internetu. Nejúspěšnější řešitelé postoupí do krajských kol a následně do celorepublikového finále, které se odehraje koncem listopadu a v němž budou děti soutěžit o hodnotné ceny,“ vysvětlila soutěžní systém Alena Novotná z organizačního týmu Logické olympiády, nad níž i letos převzal záštitu člen Mensy ČR a poslanec Parlamentu ČR Petr Tluchoř.

 

Mensa ČR

Mensa je mezinárodní organizace založená roku 1946 v Oxfordu. Je to nevýdělečné apolitické sdružení nadprůměrně inteligentních lidí bez rozdílu rasy a vyznání. Mensa České republiky byla založena v roce 1989 a od té doby se věnuje mnoha aktivitám pro své členy i širokou veřejnost. Mezi nejdůležitější patří dlouhodobá spolupráce se školami v oblasti práce s nadanými dětmi.

 

Kontakt:

Alena Novotná
PR, koordinátorka projektu Logická olympiáda
alenka@mensa.cz
tel. +420 608 119 150

Eva Stejskalová
PR
eva.stejskalova@mensa.cz
tel.: +420 602 458 217

 

www.logickaolympiada.cz 

www.mensa.cz