Logická olympiáda 2011 zná vítěze

Praha, 14. prosince 2011

 

V Poslanecké sněmovně se 28. listopadu 2011  finále celorepublikové soutěže Logická olympiáda, kterou již tradičně pořádá Mensa ČR a v níž nerozhodují nabyté znalosti, ale logické uvažování. Vítězem v kategorii A žáků prvního stupně základních škol se stala Nora Prokešová ze ZŠ Dukelských hrdinů v Karlových Varech. V kategorii B žáků druhého stupně základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií se na prvním místě umístil Filip Bialas z Gymnázia Opatov v Praze 4. V kategorii C studentů středních škol zvítězil Radek Knapčok z Gymnázia dr. Václava Šmejkala v Ústí nad Labem. Na druhém a třetím místě se v kategorii prvních stupňů základních škol se umístili Jan Kačenka ze ZŠ Školní v Tuchlovicích a Jan Brada ze 14.ZŠ v Plzni. V kategorii B druhé místo obsadil Jan Petr z Gymnázia Jana Keplera v Praze 6 a třetí místo získal Petr macháček z Purkyňova gymnázia ve Strážnici. V kategorii C na druhé místo dosáhl Daniel Kolář z Gymnázia dr. Václava Šmejkala v Ústí nad Labem a na třetím místě skončila Hana Pařízková z Gymnázia Velké Meziříčí.

Hlavním cílem soutěže pořádané Mensou ČR je pomocí netradičních úloh a logických problémů děti a mládež inspirovat k aktivitám, které rozvíjejí jejich schopnost myšlení a samostatného uvažování. "Pro všechny účastníky finále jsme připravili 11 soutěžních bloků z různorodých logických úloh – od písemného testu, přes promítané bloky, na které soutěžící odpovídali stiskem hlasovacího zařízení, řešení detektivního úkolu až po skládání slov a obrazců, kde odpovídal jen nejrychleji přihlášený,“ upřesňuje předseda Mensy Tomáš Blumenstein.

Do lavic poslanců usedlo celkem 197 nejúspěšnějších řešitelů krajských kol této stále oblíbenější soutěže. Logické olympiády 2011 se zúčastnil rekordní počet soutěžících. „Letos se do soutěže zaregistrovalo ve třech kategoriích 32 300 žáků a studentů základních a středních škol, kteří byli postupně vyřazováni v nominačních a krajských kolech,“ připomněla Zuzana Poláková z organizačního týmu olympiády. Do celostátního finále tak postoupili jen ti nejlepší z nejlepších. V Poslanecké sněmovně přivítal člen Mensy ČR a poslanec Petr Tluchoř, který se stal patronem Logické olympiády.

Olympiádu pořádá Mensa ČR již několik let ve snaze doplnit spektrum aktivit pro děti a mládež o soutěž, která dává prostor k vyniknutí i žákům, kteří nemusí být úspěšní v tradičních školních předmětech nebo pochází z různého sociálního a kulturního zázemí. Letošní ročník byl významný tím, že probíhal v roce oslav 20. výročí založení Mensy ČR.

 

Kontakt:

Tomáš Blumenstein
Koordinátor LO 2011
tel. 603 726 030
e-mail: tblumen@mensa.cz

www.logickaolympiada.cz
www.mensa.cz