Mensa opět hledá mladé génie

Praha, kraje, 30. srpna 2011

Také letos, se začátkem nového školního roku, zve Mensa ČR hravé děti a mládež z celé republiky k  účasti v již tradiční celostátní soutěži Logická olympiáda 2011. Letošní ročník je významný tím, že probíhá v roce oslav 20. výročí založení Mensy ČR. Zájemci se mohou registrovat až do 30. září 2011. 

Logickou olympiádu pořádá Mensa ČR již několik let ve snaze doplnit spektrum aktivit pro děti a mládež o soutěž, kde nerozhodují znalosti, ale samostatné uvažování a schopnost logického myšlení. Dává tak prostor k vyniknutí i žákům, kteří nejsou úspěšní v tradičních školních předmětech nebo pochází z různého sociálního a kulturního zázemí. „Naším hlavním cílem je obrátit pozornost dětí i odborné veřejnosti ke specifickému nadání, kterým je schopnost logického myšlení a samostatného uvažování, pomoci rozpoznat je a přispět k jeho rozvoji,“ uvedl předseda Mensy ČR Tomáš Blumenstein.

V posledních dvou letech proběhla olympiáda na celostátní úrovni a pokaždé se jí zúčastnilo přes deset tisíc soutěžících. Letos však organizátoři očekávají ještě větší účast. „Novinkou pro ročník 2011 je totiž rozšíření kategorií o kategorii B, kterou představují žáci druhého stupně základních škol, tedy žáci 6. až 9. tříd a odpovídající ročníky víceletých gymnázií,“ vysvětlila Zuzana Poláková z organizačního týmu olympiády.  Tradičně se však mohou do olympiády přihlásit také žáci 1. stupně základních škol a studenti všech druhů středních škol, v případě víceletých gymnázií poslední 4 ročníky studia.

Každý soutěžící se musí registrovat na webových stánkách www.logickaolympiada.cz, a to nejpozději do půlnoci 30. září 2011. „Pouze pod svým unikátním přihlašovacím jménem totiž může vyplnit on-line test nominačního kola,“ vysvětlila Poláková s tím, že registrovat se mohou do stejného data i školy. „Uživatelský profil školám umožňuje přehled o přihlášených studentech, jejich výsledcích a slouží i pro komunikaci s organizátory soutěže,“ dodala. 

Soutěž proběhne, podobně jako v předchozích ročnících, ve třech kolech. První - nominační kola proběhnou on-line v termínech 1. – 4. října (kategorie A), 5. – 8. října (kategorie B) a 9. – 12. října (kategorie C). „Krajská kola se uskuteční v pátek 4. listopadu 2011 ve všech krajích a nejúspěšnější řešitelé postoupí do celorepublikového finále, které připravujeme na konci listopadu 2011 v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR,“ doplnila informaci členka organizačního týmu a zároveň připomněla, že na výherce Logické olympiády čekají hodnotné ceny. 

 

Zveme zájemce také k malé korespondenční soutěži: 

Vyřešte níže uvedené úlohy, napište nám do 25. září 2011 řešení a svůj kontakt na logickaolympiada@logickaolympiada.cz a můžete vyhrát zajímavé ceny.

 

Úloha č. 1

Doplňte číselnou řadu: 1, 3, 4, 7, 11, 18, 29, ?

Úloha č. 2

Máme bodový zdroj světla Ž. Umístěte pět desek A až E do pozic 1 až 5 (kolmo na zdroj světla) tak, aby na stěnu za poslední deskou dopadaly přímé paprsky světla. Na obrázku máte černě vyznačené otvory v jednotlivých deskách. Uveďte správné pořadí desek (obrázek je přiložen).

Vítěz bude vylosován ze všech došlých správných odpovědí a může se těšit na deskovou hru Carcassonne. Soutěže se mohou zúčastnit pouze děti a studenti do 20 let.

Více informací o soutěži naleznete na www.logickaolympiada.cz. V případě jakýchkoliv dotazů se na nás neváhejte obrátit, velmi rádi je zodpovíme.

 

Kontakt:
Tomáš Blumenstein
Koordinátor LO 2011
tel. 603 726 030
e-mail: tblumen@mensa.cz

www.logickaolympiada.cz
www.mensa.cz