Nejchytřejší děti České republiky soutěžily v Poslanecké sněmovně

Praha 30. listopadu 2010 

Dnes se v Poslanecké sněmovně uskutečnilo finále celorepublikové soutěže Logická olympiáda. Hlavním cílem této soutěže pořádané Mensou ČR je pomocí netradičních úloh a logických problémů rozvíjet schopnost myšlení a samostatného uvažování dětí a studentů. Vítězem v kategorii žáků prvního stupně základních škol se stal Roman Walica ze ZŠ Vendryně u Frýdku-Místku. V kategorii studentů středních škol zvítězil Jakub Valtar z Jiráskova Gymnázia v Náchodě. Oba si za svůj výkon odnesli první cenu – notebook.

„Vítězství jsem opravdu nečekal. Myslel jsem, že několik úloh se mi moc nepovedlo,“ prozradil Jakub Valtar. Schopnosti soutěžících však prověřilo hned několik typů soutěžních úkolů mezi nimiž nechyběl písemný test, interaktivní úlohy, hrátky se slovy a mnoho dalších zaměřených na logické uvažování, kombinační dovednosti, pohotovost i postřeh. Na rozdíl od jiných tradičních soutěží v Logické olympiádě nerozhodují školní znalosti. Při řešení netradičních úloh se tak děti beze zbytku řídily mottem soutěže „Odvaž se používat vlastní rozum“. 

Logické olympiády 2009 se zúčastnilo více než deset a půl tisíce dětí a studentů z více než 900 škol. „Jsme rádi, že jsme letos mohli soutěž uspořádat pro děti z celé republiky a umožnit nejlepším z nich strávit zajímavý den v netradičním prostředí Poslanecké sněmovny,“ řekl předseda Mensy ČR Tomáš Blumenstein. V té soutěžící přivítal i poslanec Petr Tluchoř, který se stal patronem Logické olympiády. Celým dnem je pak provázeli Tomáš Blumenstein a herec Marek Vašut.

Některé děti ze vzdálenějších koutů republiky musely vstávat opravdu časně, ale jejich výkon a soustředění to nenarušilo. Motivací pro ně byly hodnotné ceny a také příležitost usadit se do křesel, která jsou běžně vyhrazena pouze poslancům. „Vstával jsem dnes ve tři hodiny ráno, ale jsem opravdu rád, že jsem mohl přijet!“ prozradil vítěz v kategorii žáků ZŠ Roman Walica.

Kontakt:

Alena Novotná
PR & média Mensa ČR
alenka@mensa.cz
tel. +420 608 119 150
www.logickaolympiada.cz
www.mensa.cz