Nominace pěti osobností zahájila Čestné uznání Mensy ČR pro rok 2021

Praha, 30. března 2021

Letos už podvanácté udělí Mensa České republiky Čestné uznání osobnosti, která se významnou měrou zasloužila o intelektuální přínos a šíření dobrého jména České republiky ve světě. Bude se jednat zejména o osobnost, jejíž význam pro společnost je natolik výrazný, že vylučuje jakoukoliv pochybnost o její vysoké inteligenci. 

Osobnostmi nominovanými na ocenění pro rok 2021 jsou (abecedně): 

prof. PhDr. Jiří Březina, CSc. – význačný německý vědec českého původu, profesor geologie (se zaměřením na sedimentologii) a vynálezce,

PhDr. Jan Frolík, CSc. – významný český archeolog,

Bc. Petr Horálek – český astronom, astrofotograf, cestovatel a popularizátor astronomie,

PaedDr. Libuše Hozová – česká matematička, jako VŠ pedagog působí na Matematickém ústavu Slezské univerzity v Opavě, a to už od od jeho založení, čestná členka Jednoty českých matematiků a fyziků (JČMF),

Josef Průša – český kutil, vynálezce a investor – a nyní jeden z nejznámějších lidí v oblasti 3D tisku, vývojář 3D tiskáren.

O ocenění rozhodnou členové Mensy ČR intranetovým hlasováním. Vyhlášení výsledků jejich hlasování proběhne, pokud to současná krizová situace dovolí, 6. června 2021 na valné hromadě Mensy ČR v Brně. Laureát ceny obdrží pamětní list s grafikou akademického malíře Karla Šafáře s motivy symbolizujícími myšlení a inteligenci.

V uplynulých ročnících se laureáty ocenění stali astrofyzik RNDr. Jiří Grygar, CSc., fyzioložka a biochemička, bývalá předsedkyně Akademie věd České republiky prof. RNDr. Helena Illnerová, DrSc., MUDr. František Koukolík, DrSc., FCMA – český neuropatolog, spisovatel a publicista, věnující se zejména popularizaci svého oboru se značným přesahem do společenských otázek a propagace kritického myšlení a vědeckého přístupu, MUDr. Karel Nešpor, CSc. – český psychiatr, zabývající se prevencí a léčbou návykových nemocí a také studiem a využíváním smíchu, prof. RNDr. Milan Hejný, CSc. – přední odborník v didaktice matematiky, prof. RNDr. Antonín Holý, DrSc., dr. h. c. mult. – český vědec a chemik světového významu, kterému byla cena udělena in memoriam, prof. MUDr. Petr Widimský, DrSc., FESC., FACC – internista, kardiolog, mezinárodně uznávaný odborník v oboru, který zásadním způsobem změnil způsob léčby akutního infarktu myokardu v celosvětovém rozsahu, vědec prof. Ing. Jiří Drahoš, DrSc., dr. h. c., mezinárodně uznávaný odborník v oboru fyzikální chemie, který po dobu dvou funkčních období vedl Akademii věd České republiky, pan Zdeněk Svěrák, dr. h. c. – český dramatik, scenárista, herec, autor písňových textů a spisovatel a prof. MUDr. Bohdan Pomahač, plastický chirurg, který jako jediný na světě úspěšně provedl několik celkových transplantací obličeje a oboustranných transplantací horních končetin, a MUDr. Soňa Peková, Ph.D. – molekulární genetička.

Pozn.: Více informací uvádíme na http://www.mensa.cz/mensa/cestne-uznani/.

 

Kontakt:

Zuzana Šimková
koordinátorka Čestného uznání 
zuzana.simkova@mensa.cz
tel. +420 603 400 184

Martin Sedláček
předseda Mensy ČR
martin.sedlacek@mensa.cz
tel. +420 602 392 662Kalendář AKCÍ
Po Út St Čt So Ne
Duben
16. týden 2021
10.3. Virtuální kurz pro členy Mensy ČR zdarma
19.4. Individuální zamluvené testování IQ
19.4. MS Jihlava - virtuální "mezischůzka" (=3. pondělí v měsíci)
19.4. Schůzka MS Brno
20.4. Setkání MS Praha online
DSC_4466.JPG
Turnaj ve stolním tenise
Czech Blades 1 - lisování.JPG
Exkurze Czech Blades
DSC18738.JPG
Lukostřelba v Prostějově - 2016