Pětihodinové klání v Míčovně rozhodlo o vítězích Logické olympiády 2012

Praha, 26. listopadu 2012

 

V Míčovně Pražského hradu se 26. listopadu 2012 uskutečnilo finále Logické olympiády.  Vítězem v kategorii A žáků prvního stupně základních škol se stal Jan Brada ze 14. ZŠ v Plzni. V kategorii B žáků druhého stupně základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií se na prvním místě umístil Ondřej Motlíček  z Gymnázia Šumperk. V kategorii C studentů středních škol zvítězil Jiří Guth z Gymnázia Jírovcova v Českých Budějovicích. Na druhém a třetím místě se v kategorii prvních stupňů základních škol umístili Vilém Gutvald ze ZŠ a MŠ V Zahrádkách v Roztokách, a Vojtěch Dohnal  ze ZŠ Františka Formana  v Ostravě-Dubině. V kategorii B druhé místo obsadil Pavel Turek z Gymnázia Olomouc-Hejčín a třetí místo získal Matěj Mezera ze ZŠ Nuselská v Havlíčkově Brodě. V kategorii C na druhé místo dosáhl Stanislav Kruml z Gymnázia Chotěboř a na třetím místě skončil Pavel Gallina z Biskupského gymnázia v Brno.

Logickou olympiádou se Mensa ČR, která letos uspořádala už pátý ročník této celorepublikové soutěže,  snaží podchytit chytré děti a podnítit v nich touhu samostatně myslet, řešit neznámá zadání a nadále se na logické myšlení zaměřovat. „Jsme také rádi, že se nám každým rokem daří odhalovat skryté talenty, které by se vlivem problematičtějšího rodinného zázemí nebo nezájmu školy jinak neprojevily,“ uvedl předseda Mensy ČR Tomáš Blumenstein.   

 Na všechny soutěžící během téměř pěti hodin čekalo 11 soutěžních bloků, ve kterých řešili různorodé logické úlohy v různých formách – od písemného testu, přes promítané bloky, na které odpovídali stiskem hlasovacího zařízení, řešení přesmyček až po interaktivní část obsahující skládání slov, obrazců, kostek a rovnic, kdy body získal jen nejrychleji přihlášený. „Nejvíc  se mi líbila poslední část, promítaný film a pak ještě první psaná část,“ vyjádřil se k soutěžím vítěz kategorie B  Ondřej Motlíček.

Do prostor Míčovny usedlo 196 nejúspěšnějších řešitelů krajských kol.   „Soutěže se letos zúčastnilo přes  32 tisíc žáků a studentů z 1660 škol z celé České republiky a i z několika zahraničních škol v USA, Austrálii, Německu nebo Belgii. Finalisté museli úspěšně zvládnout nominační a krajská kola,“ upřesnila Zuzana Poláková z organizačního týmu Logické olympiády.  

Role moderátorů se úspěšně zhostili herec Jaroslav Dušek a předseda Mensy ČR Tomáš Blumenstein. 

Generálními partnery Logické olympiády 2012 jsou Nadace THE KELLNER FAMILY FOUNDATION a OPEN GATE - gymnázium a základní škola. Logická olympiáda 2012 je realizovaná také s podporou Nadace OKD.

 

 

Kontakt:

Tomáš Blumenstein
předseda Mensy ČR
tel. 603 726 030
e-mail: tblumen@mensa.cz

www.logickaolympiada.cz
www.mensa.cz