Trumfnete nejchytřejší děti v republice?

Praha, 26. listopadu 2018

Vyzkoušejte si úlohy, které řešili finalisté Logické olympiády, a zjistěte, jestli byste se vyrovnali nejúspěšnějším 195 dětem z ČR!

V pondělí se v Míčovně Pražského hradu uskutečnilo finále již 11. ročníku soutěže Logická olympiáda, kterou pořádá Mensa České republiky. Soutěž je založená na logických úlohách, jejichž řešení vyžaduje pohotové rozhodování a samostatný a kreativní přístup. Svým pojetím je tedy unikátní, protože v ní nerozhodují školní znalosti, ale především schopnost samostatného logického uvažování.

Do soutěže se letos zaregistrovalo rekordních 61 761 soutěžících z 3 007 škol z celé České republiky. Po úspěšném absolvování on-line základního kola a krajských kol se do finále probojovalo celkem 195 dětí rozdělených do třech věkových kategorií. 

Během celého dne finalisti řešili různorodé logické úlohy – po písemném a promítaném testu na ně čekalo počítání ve hře Abaku (číselný Scrabble), procvičili si prostorovou představivost ve hře podobné Tetrisu a otestovali svou paměť.

Vítěz kategorie A (3.–5. třída ZŠ) je Martin Bryja ze ZŠ Úvoz v Brně, kategorie B (2. stupeň ZŠ) Martin Kosprd z Gymnázia Havlíčkův Brod a kategorie C (studenti SŠ) Vilém Gutvald z Gymnázia Zikmunda Wintra v Rakovníku. 

Generálními partnery soutěže Logická olympiáda jsou škola OPEN GATE a Nadace THE KELLNER FAMILY FOUNDATION. Soutěž rovněž podpořilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, RSJ Foundation, AV Media, Albi, Sagax, Solitea a řada dalších partnerů včetně mnoha krajů a měst.

Mensa je nevýdělečná mezinárodní organizace založená roku 1946 v Oxfordu, česká pobočka existuje od roku 1991 a sdružuje nyní přes 5 700 dětí i dospělých. Mensa ČR je zřizovatelem Mensa gymnázia pro nadané děti v Praze, podporuje rozvoj nadaných dětí po celé republice, zřizuje Kluby nadaných dětí, pořádá pro děti letní kempy, pobytové nebo příměstské tábory a provádí testování IQ veřejnosti.

Kontakt:
Zuzana Poláková, koordinátorka Logické olympiády
zuzana.polakova@mensa.cz
770 177 926 

Hana Kalusová, PR
hana.kalusova@mensa.cz 
770 177 927 

www.logickaolympiada.cz
www.mensa.cz 

 

Úlohy: 

  1. Najdi zvířátko:
  2. Doplň do posledního sloupce správná čísla.
  3. Místo písmen dosaď různé číslice tak aby platilo:

 

 Řešení:

  1. Sysel
  2. 879 - shora dolů
  3. B=4, U=7, M=5
(Vybrané úlohy řešily děti kategorie A - žáci 3. až 5. tříd ZŠ)