Podzimní setkání Mensy ČR Seč

logo Mensy ČR

 

27. 9. – 30. 9. 2018

Seč

 

účastníci podzimního mensovního setkání v Seči 2018 

Podzimní setkání Mensy - Seč 2018

Podzimní celostátní setkání Mensy v letošním roce uspořádala MS Pardubice na  Seči, tedy v  oblíbené rekreační oblasti nedaleko Chrudimi. Setkání se konalo od 27. do 30. 9. a tradičně jsme pro něj využili zářijový státní svátek, který tentokrát připadl na pátek.

Hned první den jsme se vydali na  dvě exkurze. První byla na  hráz přehrady Seč na  řece Chrudimka. Zástupce pana hrázného nás provedl prostory běžně pro veřejnost nepřístupnými, mohli jsme obdivovat osmdesát let starou strojovnu, krásnou poctivou práci citlivě doplněnou o  moderní technologie, které v  současnosti kompenzují náročnou fyzickou obsluhu. Pohodu slunečného dne jsme si užili při krmení kaprů, kteří nám i z výšky 10 m nad hladinou připadali obrovští.

Odpoledne následovala exkurze do  cementárny Prachovice. Areál nám předvedla místní technoložka, odpovídající rovněž za  dopady na  životní prostředí, díky čemuž jsme mohli konzultovat nejrůznější dotazy a  nejasnosti na  vysoce odborné úrovni. Prohlédli jsme si jak lomy na těžbu materiálu, tak veškeré technologie jako mlýny a  pece, podívali jsem se i do velína a laboratoří. Z  exkurze jsme odcházeli plni zážitků, ale také docela zaprášení a unavení, jelikož jsme veškeré přesuny absolvovali pěšky, a  nikoli autobusem, jak je obvyklé.

Po  skvělé večeři nastal první blok večerních her a  soutěží. Účastníci setkání, kteří o  soutěžení projevili zájem, byli rozděleni do  osmi týmů pojmenovaných po  rybách. Jelikož se členové týmů mezi sebou často neznali, zahajovací soutěží byla seznamovací hra, kdy soutěžící o  sobě zjišťovali různé informace a podle toho se řadili. Druhá hlavní soutěž večera byla klasická vědomostní, kdy šlo o  poznávání různých rostlin a  živočichů, zejména jejich méně známých částí a forem, a přiřazování obrázků k názvům.

V  pátek jsme nabídli mensanům tři exkurze. První akcí bylo rýžování na  Zlatém potoce. Jednalo se o pár hodin příjemně strávených v  lese, odkud jsme si mohli odnést vlastnoručně získané granáty či zlatinky. Řada účastníků zvolila kombinaci jiných dvou pátečních akcí. Nejdříve jsme navštívili Hamzovu léčebnu v Košumberku – špičkové rehabilitační zařízení s více než stoletou tradicí zaměřené na  pohybový aparát. Přidanou hodnotou celého areálu je park a  unikátní arboretum. Zde návštěvník najde například dřeviny čtyř kontinentů nebo na  druhou stranu speciální tematické zahrádky, zkrátkaarboretum je sestaveno tak, aby park byl v  každé roční době zajímavý a  na  duchu povznášející.

Po  obědě jsme přejeli do  Hlinska, kde jsme navštívili stanici záchranného integrovaného systému. Program byl opět nabitý a jsme rádi, že ani tato exkurze účastníky nezklamala. Jedinečnou příležitostí byla detailní prohlídka jak výjezdového vozu, tak celého zázemí. Obdiv k  záchranářům se ještě zvýšil po praktické části exkurze, kdy jsme si sami zkusili resuscitaci na výukové figuríně.

Páteční podvečer byl věnován venkovním hrám. Svatý Václav pro nás připravil kouzelnou atmosféru plnou zlatého podvečerního slunce na obnaženém dnu částečně vyschlé sečské přehrady. Přestože základním prvkem her byl zdánlivě pohyb, jejich podstatnou součástí byla taktika. Zahráli jsme si běhací piškvorky a  námořní bitvu, při které jsme potápěli nepřátelské lodě vystřelenými torpédy.

Večerní program se tentokrát zaměřil především na  individuální soutěžení. Vyzkoušeli jsme si test pro práci pod tlakem, znalost slovních spojení obsahujících čísla a  také piktografických zobrazení známých českých přísloví. Týmová soutěž byla rovněž jazyková, kdy bylo úkolem napsat co nejvíce slov obsahujících pouze souhlásky. Dodejme jen, že výsledky byly často velmi nápadité a seznamy obsahovaly desítky těchto slov.

Krásné, i  když trochu chladné počasí panovalo i následující den, který byl vyhrazen celodenní šifrovací týmové hře. Trasa měřila zhruba osm kilometrů. Nádherným úsekem byla zejména první polovina, kdy jsme z  vyvýšeného ostrohu zříceniny hradu Oheb mohli pozorovat Sečskou přehradu, a  poté sešli až k její hrázi. Na trase bylo celkem osm stanovišť, na kterých byly připraveny klasické šifry pro dospělé a  dětské šifry určené především pro mladší účastníky. Úžasné bylo sportovní nasazení všech zúčastněných, zejména těch se zdravotním hendikepem a rodin s menšími dětmi.

Večer byl věnován směsi originálních soutěží. Zahájili jsme hrou Fyzikální Riskuj! pro týmy, kde oceňujeme především autorčinu náročnější technickou přípravu. Pak následovala pikantnější soutěž – nevím, kolik bylo mezi účastníky setkání odborníků na chilli papričky, ale pro nás, kteří nejsme jejich zapálenými příznivci, byla možnost trochu proniknout do  tajů této disciplíny určitě vítaná. Odvážní mohli i  ochutnat. A  protože co by to bylo za  společenské setkání bez hudby, dali jsme i hudební kvíz v různých nevšedních kategoriích.

V  neděli dopoledne nás čekaly tradiční povinnosti spojené s  ukončením pobytu – balení, vyklízení pokojů, odhlašování. Ti rychlejší mohli absolvovat přednášku o etickém hackerství. Kolem desáté jsme se všichni sešli v  hlavním sále k  závěrečnému vyhodnocení všech soutěží. V  týmech si pro první místo doplavali Úhoři, druhé místo obsadili Boleni a  pomyslný bronz příslušel Lipanům. Napínavé bylo i  vyhlášení soutěže jednotlivců. Nejvíce bodů tentokrát získala Hana Sirůčková následovaná Martinem Blahou a  Pavlem Valentou. Pak už zbývalo jen oznámit nejrůznější informace týkající se  činnosti Mensy a  MS Ostrava nás pozvala na jarní celostátní setkání.

Myslím, že se setkání organizované pardubickou skupinou vydařilo a  že na  společně strávený čas doprovázený vůní tradičních perníčků budeme rádi vzpomínat.. (Lenka Filová)

organizační tým sečského mensovního setkání

Ubytování

Hotel Jezerka

Ubytování bylo zajištěno ve čtyřlůžkových chatkách ve dvoulůžkových pokojích a čtyřlůžkových apartmánech v hotelu Jezerka (apartmán má dva dvoulůžkové pokoje) a v dvoulůžkových a třílůžkových pokojích v Depandance, což je oddělená budova vedle hotelu je součástí hotelu Jezerka. Všechny pokoje mají koupelnu s WC, se sprchovým koutem nebou vanou.

pokoj

  kapacita cena
Čtyřlůžková chata 12 600 Kč
Dvoulůžkový pokoj v Depandance 26 970 Kč
Třílůžkový pokoj v Depandance 6 890 Kč
Dvoulůžkový pokoj v hotelu 56 1 070 Kč
Čtyřlůžkové apartmá v hotelu 20 1 070 Kč

Kapacita je celkový počet osob. Cena je uvedena za osobu a noc, včetně polopenze.

Hotel nám nabízí možnost využít přistýlky v chatkách bez příplatku a na pokojích za příplatek 350 Kč za přistýlku a noc. Případné požadavky na přistýlky budeme řešit individuálně.

Uvedené ceny ubytování jsou včetně polopenze (vyjma přistýlek), snídaně formou bufetu a jednotné večeře. Koupelna

Při překročení uvedené kapacity budeme vyjednávat o jejím zvýšení a ceny ubytování pro pokoje nad uvedenou kapacitu budeme upřesňovat a individuálně domlouvat s jednotlivými zájemci.

V ceně ubytování je zahrnuta 1 hodina pobytu v Aqua centru (vnitřní bazén, masážní vana, parní sauna, infra kabina)/noc.

Wellness

https://jezerka.cz/

 

Tabulky výsledků soutěží

Ohlasy a reakce na setkání

 

Lokalita, Tipy na výlety

 

Program setkání

 

Čtvrtek 27. září:

 • 10:00-11:00 exkurze hráz Sečská přehrada
 • 12:00-14:00 exkurze CEMEX Prachovice
 • 15:00-18:00 individuální příjezd, registrace a ubytování účastníků
 • 18:00-19:00 večeře
 • 19:00-21:00 seznamovací hra, týmové soutěže
 • 21:00 volná zábava

Pátek 28. září:

 • 7:30-10:00 snídaně
 • 10:00-12:00 exkurze Hamzova odborná léčebna
 • 10:00-14:00 exkurze na Zlatý potok - rýžování zlata a granátů
 • 14:00-14:45 exkurze ZZS výjezdová základna Hlinsko
 • 16:00-18:00 týmové soutěže-venkovní (při nepřízni počasí náhradní program)
 • 18:00-19:00 večeře
 • 19:00-20:00 schůzka týmu LO
 • 19:00-21:00 individuální soutěže
 • 20:00 volná zábava

Sobota 29. září:

 • 7:30-10:00 snídaně
 • 10:00-17:00 celodenní týmová hra (za každého počasí)
 • 18:00-19:00 večeře
 • 19:00-21:00 týmové a individuální soutěže
 • 21:00 volná zábava

Neděle 30. září:

 • 7:30-10:00 snídaně
 • do 10:00 vyklizení a uvolnění pokojů
 • 9:00-11:00 vyhodnocení
 • po 11:00 individuální odjezdy účastníků

Exkurze 

Naplánovali jsme pro vás exkurze:

 • na hráz na Seči,
 • do Cementárny CEMEX v Prachjovicích,
 • na Zlatý potok s rýžováním zlata a českých granátů,
 • do Hamzovy odborné léčebny Luže - Košumberk (komentovaná prohlídka parku a Centra historie),
 • do Zdravotí xávhranné služby Pardubického kraje  (výjezdová skupina Hlinsko).