Jarní setkání Mensy ČR Mallewood 2019 - tipy na výlety

Lokalita

panarama Malenovice

Podhorská obec Malenovice leží v bohatě členité krajině Beskyd s terenním převýšením 900 metrů (od 425 m.n. m. v údolí Satiny u Nové Vsi až po vrchol Lysé hory v 1 323 m.n. m.). Převážná část území obce leží v chráněné krajinné oblasti Beskydy.

V katastru obce se nachází významné chráněné přírodní výtvory a krajinné prvky. Na Hradové a na Staškově se dochovaly chalupy lidové architektury.

Správní území obce má výměru 1299 ha, z toho tvoří lesy 871 ha. Obec má 795 obyvatel (leden 2019).

V blízkém okolí

 

Vodopády Satiny

Hluboká skalní soutěska s malebnými kaskádami a vodopády. Jedna z nejkrásnějších přírodních památek v Beskydech. Jedná se o unikátní část toku říčky Satiny v masivu Lysé hory. Odborníci považují horní tok Satiny za jeden z nejdelších a nejnázornějších příkladů skalních koryt v moravské části Karpat. Pro návštěvníky je bezesporu nejatraktivnější cca 1km dlouhý úsek, který má místy charakter soutěsky o hloubce cca 15m s několika vodopády. V soutěsce se dochovaly lesní porosty s poměrně přirozenou dřevinnou skladbou. Přímo v toku byla nalezena řada bezobratlých živočichů, přičemž mezi nejvzácnější patří 3 druhy chrostíků. Správa CHKO Beskydy do budoucna počítá s možností částečného zpřístupnění území chodníkem a lávkami, případně napojením na Naučnou stezku Lysá hora, která prochází v těsném sousedství přírodní památky.

 

 

 

 

Ondrášova skála v Malenovicích

Obrovský pískovcový balvan, ze kterého pryští osvěžující voda a kde byl podle pověsti zvolen Ondráš vůdcem své družiny. U korýtka - jedná se o zastřešené korýtko vytesané z mohutného kmene, do něhož vtéká osvěžující voda. Korýtko tu bylo odnepaměti, dříve však méně honosné. Obrovský pískovcový balvan, z něhož voda prýští, se nazývá Ondrášova skála a podle pověsti byl právě zde, podle ústního vyprávění, zvolen Ondráš vůdcem své družiny. Korýtko se nachází na žlutě značené turistické trase vedoucí z Malenovic na Lysou horu.

 

Ondrášovy díry

Největší puklinové jeskyně v Beskydech. Patří mezi největší puklinové jeskyně v Beskydech, tvoří 250m dlouhý systém puklinových chodeb a dómů, dosahujících hloubky 30 metrů. Pseudokrasovým jeskyním dominuje ledová jeskyně, několik desítek metrů dlouhá, kde se i v nejparnějším létě udržuje led a sníh. Jeskyně jsou probádány, nejsou však přístupné, neboť hrozí nebezpečí pádu bloků kamene a sutě.

 

 

Kamenná mohyla Ivančena

Symbol vlastenectví, statečnosti a přátelství. Tradiční poutní místo setkávání skautů z celé republiky. Nachází se ve výšce 925 m. n. m. mezi Malchorem a Kykulkou, směrem na Hradovou. Byla založena oddílovou radou 30. oddílu Junáka z Moravské Ostravy dne 6. října 1946 na památku 18ti skautů umučených v době 2. světové války. Mohyla je symbolem vlastenectví, statečnosti a přátelství. V roce 1966 byla mohyla přemístěna do katastru obce Malenovice (12 m dlouhá, 5,5m široká a 3,5m vysoká) a posvěcena biskupem Ostravsko-opavské diecéze skautem bratrem Františkem Lobkowiczem. V době komunismu k ní dělali pochody skauti a v době ilegálního skautingu i trampové. Pochody byly sledovány státní bezpečností. Poutě k mohyle trvají dodnes. V sobotu kolem 24. dubna tam míří skauti z celé republiky a v neděli pak trampové. Mohyla se stále rozrůstá a je složená z kamenů z různých koutů světa.

 

 

Hospoda u Veličků

Nejstarší hospoda v Beskydech. Hospoda u Veličků - patří rovněž mezi významné památky, rod Veličků provozuje tuto hospodu nepřetržitě již od roku 1825. Jedná se zřejmě o nejstarší hospodu v beskydském kraji. Původní návštěvníci byli z řad havířů těžících v lokalitě Hutě, kde hospoda stojí, nerost pro výrobu skla. Posléze se k nim přidali havíři těžící železnou rudu v obci Malenovice, dřevaři, kteří těžili v okolních lesích dřevo pro "uhliska ve Frýdlantě nad Ostravicí", kde v milířích pálili dřevěné uhlí pro provoz hutí. V neposlední řadě byli a jsou zákazníky turisté jdoucí na Lysou horu. Hospoda je vzhledem ke své poloze v nadmořské výšce 750 m n.m. téměř výhradně přístupná pouze pěšky, podávají se zde jídla typická pro horské chaty - hutné polévky, guláše, tvarůžky, utopenci, párky, klobásy apod. Samozřejmostí je skvělé čepované pivo. Po předchozí domluvě je možné zde uskutečnit různé oslavy, které díky dlouhé tradici hospody mají neopakovatelnou atmosféru.

Tipy na výlety

Informační portály o Beskydech a Severní Moravě a Slezsku

Lysá hora (1323 m n. m.)

Nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd.
Leží v katastrálním území obce Malenovice, která jsou výchozím místem pro výstup na vrchol.
Tam se můžeme vydat hned dvěma oblíbenými turistickými trasami - po žluté značce kolem krásných Satinských vodopádů či Hospody U Veličků nebo po modré značce - přes Hradovou a kolem kamenné mohyly Ivančena.
Na holém (lysém) vrcholu, se nachází charakteristický telekomunikační vysílač, meteorologická stanice a několik horských chat.

 

Smrk (1276 m n. m.)

Smrk (také Velký Smrk) je po Lysé hoře druhá nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd. V dobách normalizace vznikly na hřebeni Smrku lidové pomníčky studenta Jana Palacha a zpěváka Johna Lennona: místo setkávání tehdejšího beskydského a podbeskydského disentu. V roce 2004 ke dvěma předešlým přibyl i kamenný pomník věnovaný památce hokejisty a hokejového trenéra Ivana Hlinky. Na Smrku má v místě kde zemřel pamětní desku Josef Bierský.

 

Ondřejník (890 m n. m.)

Z vrcholu můžeme vidět Lysou horu, Travný, Smrk, Kněhyni, Radhošť, Velký Javorník, Velkou Fatru, Hukvaldy a také Štramberk.

 

Pustevny (1018 m n. m.) a Radhošť (1129 m n. m.)

Pustevny spolu s vrcholem Radhošť nabízí výhledy do blízkého i dalekého okolí. Při dobré viditelnosti lze dohlédnout na Oderské vrchy, Jeseníky, Javorníky, Veřovické vrchy a mnohdy až na Fatru.

Hřebenovkou směrem k západu, kolem sochy pohanského boha Radegasta z roku 1931, lze zase pohodlně dojít k vrcholu Radhoště.

 

Park tmavé oblohy - Beskydy Dark Sky - Prohlídky hvězdné oblohy

Objevte skrytou krásu vesmíru uprostřed nejtmavší oblasti Beskyd, daleko od rušivého městského osvětlení a poznejte tajemství vzdálených mlhovin, hvězdokup, dalekých galaxií i blízkých planet a jejich měsíců v jednom z nejlepších míst pro pozorování hvězdné oblohy v ČR. Projděte se s pomocí dalekohledu po měsíčním povrchu posetém krátery nebo se zaposlouchejte do starých mýtů a bají, která doprovází souhvězdí noční oblohy. Celý 2 hodinový večer je provázený komentářem zkušených astronomů - průvodců, na které si můžete připravit nejrůznější otázky.

 

Dolní oblast Vítkovic

V Liberci je iQlandia, v Olomouci Pevnost poznání, v Brně Vida! a v Ostravě je Svět techmiky. Svět techniky je science centrum zaměřené na popularizaci především technických a přírodovědných oborů, které mají tradici v regionu i České republice. Návštěvníkům nabízí pět stálých expozic - Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace, Svět přírody a Svět techniky. Pro návštěvníky je připraven rozsáhlý tematický doplňkový program.

Lanové bludiště Opičárna (Ostravice)

Největší vysoké lanové bludiště v ČR, pohodové odpoledne mezi stromy s celou rodinou.

Bludiště se nachází vedle parkoviště v rekreační oblasti Sepetná pod Lysou horou (červená turistická značka) GPS:49,547291 18,408346

Stezka Valaška

Stezku Valaška najdete pod vrcholem Tanečnica, nedaleko horní stanice lanové dráhy na Pustevnách.

Nejvyšší patro vyhlídkové věže je ve výšce 1099 metrů nad mořem a nabídne rozhled až do okruhu 100 kilometrů. Za dobrého počasí tak turisté uvidí nejen vrcholky Beskyd, ale také Jeseníky, Velkou Fatru, Považský Inovec či haldy v polském Rybniku.