Pozvánka na setkání
Vranov nad Dyjí 2005

I v první polovině tohoto roku budou mít mensané možnost strávit prodloužený víkend na celostátním setkání. Tentokrát to bude v krásné přírodě Vranova nad Dyjí ve dnech 5.-8. května 2005.

Zámek Vranov nad Dyjí Místo:
Vranov nad Dyjí leží na Znojemsku v blízkosti hranic s Rakouskem.

Termín:
Čtvrtek 5. 5. – neděle 8. 5. 2005.

Zámek Vranov nad Dyjí Ubytování:
Rekreační středisko Klatovka se nachází na okraji Vranova nad Dyjí v těsné blízkosti hráze Vranovské přehrady. Ubytováni budeme ve dvou zděných budovách ve dvou až pětilůžkových pokojích. Na pokojích jsou umyvadla; sprchy a toalety jsou na patře. K dispozici budeme mít společenskou místnost.
Ubytování je s polopenzí, tedy snídaně a večeře.

Cena:
Ubytování: 275 Kč za osobu a noc s polopenzí, děti do 10ti let 235 Kč za osobu a noc s polopenzí, děti do 6ti let ubytování zdarma.
Vranov nad Dyjí Registrační poplatek: 70 Kč pro členy Mensy ČR (ke dni 20. 4. 2005) a jejich manžele a děti; 150 Kč pro ostatní. Dále je registrační poplatek modifikován: dítě do 10ti let (–70 Kč), autor soutěže zařazené do programu (–100 Kč), účastník, který se přihlásí po uzávěrce přihlášek anebo který po uzávěrce přihlášek změní termín svého příjezdu (+50 Kč).
Platba: Tentokrát Vás požádáme o celou částku převodem na účet. Jednak musíme zaplatit ubytování předem a také už nechceme trávit několik hodin na setkání vybíráním peněz. Pro účastníky celého setkání je celková částka 895 Kč (děti do 10 let 705 Kč), pokud přijedete až v pátek, tak 620 Kč (děti do 10 let 470 Kč). Nečlenové Mensy ještě o 80 Kč více. Tuto částku zašlete nejpozději 20. 4. 2005 na účet u KB 9668720287/0100 a jako variabilní symbol uveďte své rodné číslo.

Zámek Vranov nad Dyjí Předběžný program:
Čtvrtek 5. 5.: Příjezd účastníků, ubytování 17-19h, zahájení průběžných soutěží, večeře, soutěže jednotlivců.
Pátek 6. 5.: Exkurze do výrobního provozu Znovín, a.s. anebo výlety do okolí. Dále rozdělení do týmů, soutěže jednotlivců a družstev.
Sobota 7. 5.: Bojová hra týmů, sportovní podvečer, soutěže jednotlivců.
Neděle 8. 5.: Dopoledne soutěže, odpoledne vyhlášení výsledků, předání cen.

Okolí:
Areál leží v blízkosti Vranovské přehrady i Národního parku Podyjí. V dojezdné vzdálenosti se nachází Znojmo, hrad Bítov i zřícenina Cornštejn.
Zámek Vranov nad Dyjí
Předchůdcem vranovského zámku byl hrad, založený na strmém ostrohu nad řekou Dyjí asi v 11. století coby součást podyjské obranné soustavy. Na stejném místě pak nechal koncem 17. století rod Althannů vybudovat nádherné barokní sídlo, jehož nejcennější části projektoval vynikající rakouský architekt J. B. Fischer z Erlachu. Dominantou zámeckého areálu je vedle kaple Nejsvětější Trojice zejména umělecky mimořádně hodnotný Sál předků, jehož kopuli zdobí freska J. M. Rottmayra. Prohlídková trasa bohatě zařízenými zámeckými interiéry dokumentuje kulturu šlechtického bydlení konce 18. a celého 19. století. Nabídku zámeckých kratochvílí doplňuje vinotéka a park, pozoruhodný svým umístěním na strmých svazích. Vranov si oblíbili i čeští filmaři; natáčela se tu například pohádka Nesmrtelná teta a romantický film Andělská tvář.
Vranovská přehradní nádrž
Dominantou Vranovska je přehradní nádrž vybudovaná v období první republiky v letech 1930-1933. Betonová hráz zadržuje jezero o délce téměř 30 km s hloubkou až 45 m. Přehradní jezero je centrem rekreace a vodních sportů. Vody nádrže jsou proslulé bohatstvím ryb. Písečná pláž má pozvolný vstup do vody, děti jistě využijí přítomnost velkého tobogánu. Připravuje se obnovení lodní dopravy, která zde fungovala až do 80. let a byla vyhledávanou turistickou atrakcí.
Bítov
Na skalním ostrohu stojí jeden z nejstarších hradů naší země, který od 11. století chránil jižní hranici českého státu. Bítov, který se dnes zrcadlí ve vodách Vranovské přehrady, byl několikrát přestavován, naposled během 19. století. Tehdy vzniklo romantické novogotické sídlo s půvabnými interiéry, vyzdobenými jedinečnou kolekcí iluzivních maleb. Bizarní kouzlo Bítova dotváří početné sbírky vycpaných zvířat – upomínka na sběratelskou činnost posledního majitele, barona Jiřího Haase a jeho slavnou zoologickou zahradu, jednu z největších soukromých ZOO na kontinentě. Nejvyhledávanější je kolekce padesáti vycpaných psů nejrůznějších ras, největší toho druhu na světě vůbec, zapsaná v Guinessově knize rekordů. Rodiny s dětmi ocení vedle zoologické zahrady s množstvím drobných savců a dravých ptáků rovněž expozici hradních, lesních a vodních strašidel ve sklepení hradního pivovaru. Turistickou nabídku doplňuje proslavená vinotéka a sklep pánů z Lichtenburka.
Cornštejn
Zřícenina hradu ze 14. století. Leží na strategické poloze západní strany kopcovitého výběžku ze tří stran obtékaného řekou Dyjí.
Národní park Podyjí
Nejmenší tuzemský národní park, vyhlášený roku 1992, se táhne podél řeky Dyje od Znojma až po Vranov nad Dyjí. Podyjí je tvořeno převážně hlubokým údolím meandrující řeky Dyje. Na strmých svazích rostou hluboké lesy s teplomilnou faunou a florou. Vyprahlé stepi se střídají s hlubokými a stinnými stržemi, louky přecházejí v doubravy a bory, pralesní bučiny jsou protikladem odlesněných vřesoviš», obnažená skaliska se zrcadlí v táhlých tůních a divokost peřejí řeky tlumí učesané vinice a sady. Rozmanitost přírodního prostředí a mimořádné bohatství rostlinných a živočišných druhů je na tak malém území jinde nevídané.
Královské město Znojmo
Znojmo není jen střediskem známé moravské vinařské oblasti, ale také jedním z nejstarších měst střední Evropy. Leží na hranici Moravy s Rakouskem v kraji meruněk, okurek, broskví a vína. Již roku 1226 je král Přemysl Otakar I. povýšil na královské město, které v následujících staletích získalo díky stálé přízni vládnoucích královských rodů, zejména Lucemburků, řadu privilegií. Historické centrum je plno křivolakých uliček, romantických vyhlídek a stylových zákoutí. Z přístupné osmdesát metrů vysoké radniční věže se nabízí pohled na město z ptačí perspektivy – a v něm například někdejší sídlo přemyslovských knížat Znojemský hrad a proslavenou rotundu s dochovanou freskovou výzdobou nebo věže několika kostelů – sv. Michala, dominikánského kostela a gotickou věž chrámu sv. Mikuláše. Za návštěvu stojí i Znojemské podzemí, tajuplný podzemní labyrint, jehož 30 km dlouhé chodby často vedou i ve čtyřech patrech nad sebou.
Další informace o okolí naleznete na serveru www.vranovsko.cz. Pokud Vás tedy bude připravený program nudit, budete mít řadu jiných možností jak tento víkend strávit.

Most na Vranovské přehradě Hrad Bítov Národní park Podyjí Národní park Podyjí Hrad Hardeg Zřícenina hradu Cornštejn Vranovská přehrada z Cornštejnu Bývalé zátarasy na hranici s Rakouskem

Příjezd:
Automobilem: Vzdálenost z Prahy je 200 km (Praha-Jihlava-Moravské Budějovice-Vranov nad Dyjí). Vzdálenost z Brna je 87 km (Brno-Pohořelice-Znojmo-Vranov nad Dyjí). Parkovat můžete zdarma přímo v areálu.
Mapa Autobusem: Brno, Grand – Znojmo, Dr.Horákové (15:30-16:40), Znojmo, Dr. Horákové – Vranov nad Dyjí (17:22).


Těšíme se na setkání s Vámi a rádi Vám zodpovíme další informace e-mailem (popř. telefonicky). Za organizační tým
Tomáš Blumenstein
tblumen@mensa.cz
+420 603 726 030