Detail akce

Byznys snídaně v NTK: „Příběh tak trochu jiné Rubikovy kostky a detektorů záření nejen pro NASA“

14.02.2018 07:45 - 10:00, Praha 6 - Národní Technická Knihovna v Dejvicích – vstup NTK 3, v 1. patře vedle Ballingova sálu
Dobrý den, ve spolupráci s Alumni ČVUT si Vás dovolujeme pozvat na Byznys snídani v NTK.

Další snídaně, ve středu 14.2., bude s Ing. Janem Krejsou, autorem Rubik's Futuro Cube.

Jan Krejsa je návrhář a programátor elektronických zařízení, vynálezce, poloprofesionální kouzelník, organizátor šifrovacích her a lektor zážitkových kurzů. Jeho první vynález bylo miniaturní sledovací zařízení pro divoká prasata a ptáky. Poslední roky pečuje o jeden ze svých nápadů - pohybem ovládanou hračku/hlavolam - Rubik’s Futuro Cube.
Bude vyprávět příběh vzniku kostky - co vše je potřeba udělat, aby vznikla a dostala se do obchodů. Dále o tom, jaké je to být na svůj nápad naštvaný, opouštět ho a pak se k němu vracet. Ale především o tom, že ta největší práce a výzva mnohdy začíná tam, kde člověk doufá, že vše právě skončilo.

V druhé části budeme hovořit s Ing. Stanislavem Pospíšilem, DrSc., emeritním ředitelem Ústavu technické a experimentální fyziky ČVUT v Praze (ÚTEF), o výsledcích výzkumu, vývoje a aplikacích pixelových detektorů ionizujícího záření s vysokým rozlišením, ve kterých se ÚTEF stal uznávaným pracovištěm v širokém mezinárodním rozsahu.

Přednášející:

Ing. Jan Krejsa, vystudoval ČVUT v Praze, obor mikro - elektronika. Jeho koníčkem jsou mimo jiného hlavolamy a kouzla. Dlouhodobě pracuje ve firmě Princip a.s., nyní pod již součástí české společnosti EuroWag. Firma Princip kromě hlavní činnosti (telematických služeb a jednotek) vyvíjela několik zařízení pro diagnostiku v lékařství. Jako vedlejší produkt vznikla elektronická programovatelná kostka na pomezí hračky a hlavolamu, která posléze dostala licencované jméno Rubik's Futuro Cube.

A právě o tom, jak se to všechno událo a jaké problémy/zkušenosti s tím byli si budeme povídat. Aktuálně má Jan Krejsa celý projekt na starosti a to včetně marketingu a SW podpory.

Akademická diskuze:

Ing. Stanislav Pospíšil, DrSc.

Stanislav Pospíšil stál u zrodu ÚTEF (Ústavu technické a experimentální fyziky), univerzitního pracoviště zaměřeného na fundamentální experimentální výzkum na poli subatomové fyziky a na aplikace osvojených metod pro potřeby výzkumu a vývoje na poli technických věd s přesahem do biomedicínských aplikací.

Ve své prezentaci představí Dr. Pospíšil hlavní výsledky dosažené v ÚTEF v posledních letech jako základ pro další diskuzi.

Ústav technické a experimentální fyziky ČVUT si v poslední době vysloužil zvláštní pozornost vědecké veřejnosti svými výsledky pozorování ve Vesmíru. Ty získává za pomoci svých šesti detekčních zařízení umístěných od října 2012 na mezinárodní vesmírné stanici ISS v rámci spolupráce s University of Houston a NASA, a detekčního zařízení SATRAM, které bylo vyvinuto na ČVUT, které již rok mapuje charakteristiky radiačních polí na oběžné dráze ESA satelitu Proba-V.

Vedle vesmírných aktivit se ÚTEF ČVUT soustřeďuje především na fundamentální výzkum na poli subatomové fyziky realizovaný převážně ve spolupráci s proslulými laboratořemi jako je CERN, SÚJV Dubna, Sudbury Neutrino Observatory (SNO), LSM Modane a další.

Mimo jiné se ÚTEF zabývá i nedestruktivním 3D zobrazování poruch materiálových struktur či měkkých tkání a malých zvířat pro potřeby biomedicínského výzkumu.

Účast je zdarma, každý si platí jenom snídani.

Kde se akce koná?

Národní Technická Knihovna v Dejvicích - 1. patro vedle Ballingova sálu.

Do místnosti se dostanete skrze recepci NTK, která je hned vedle vchodu NTK3 do budovy.

Program:
7:45 – 8:00
Snídaně a networking (hledání se navzájem v NTK)
8:00 – 9:00
Příběh firmy
9:00 – 9:20
Přestávka
9:20 – 10:00
Akademická diskuze
10:15
Konec akce

Na setkání se těší za Mensa SIG Business Club,

Petr Štěpán, petr.stepan@mensa.cz, tel. 724744775

Přihlašování na tuto akci bylo ukončeno.