Detail akce

Prohlídka úpravny vody v Olomouci

19.03.2012 16:00 - 19:00, Olomouc - Černovír
Den otevřených dveří v moderní úpravně vody.

Jednou za rok, při příležitosti Světového dne vody, se pro veřejnost otevírají provozy vodáren. Po loňské návštěvě parní čerpací stanice ve Chválkovicích letos navštívíme blízkou úpravnu vody v Černovíru.

Úpravna vody byla postavena v roce 1972. Je zde upravována voda z pramenišť Černovír, Štěpánov. Původní úprava spočívala pouze v odstranění volného CO2 + hygienické zabezpečení vody. Po povodni v roce 1997 došlo ke zhoršení kvality jímané vody (zvýšený obsah Fe a Mn a org. látek), proto se přistoupilo k její rekonstrukci.

Naše prohlídka začíná v 16:00 (je to poslední letošní termín). Kdo má čas a zájem může předtím navštívit i parní přečerpávací stanici (prohlídka tam začíná v 15:00). Po exkurzi je od cca 17:15 plánováno posezení v blízké restauraci Hanácký dvůr (Chválkovice).

První sraz na prohlídku úpravny bude v 15:40 na parkovišti před fortem II ve Chválkovicích. Je to 150 let stará součást opevnění města. Nyní je v majetku Armády ČR, která jej aktivně užívá a proto si ho lze bezpečně prohlédnout pouze zpoza plotu. Parní čerpací stanice je od parkoviště vzdálena 10 minut rychlé chůze, úpravna vody je ještě o kousek dále. Trasa vede po cyklostezce, objekty nejsou dostupné autem (kolečkové brusle doporučeny, obzvlášť těm, kteří termín srazu neberou moc vážně).

Alternativně lze k úpravně dojít i z druhé strany. Je to podstatně blíže, ale není jisté, zda v Černovíru zaparkujete. Pro ty, kteří to zkusí anebo si cestou prohlédnou parní přečerpávačku, je druhý termín srazu v 15:55 před úpravnou vody.

Situační mapa - parkoviště vpravo, úpravna vlevo:
http://wikimapia.org/#lat=49.6207894&lon=17.2770953&z=16&l=12&m=b

Ladislav Frankl, lada.frankl@post.cz

Přihlašování na tuto akci bylo ukončeno.