Detail akce

Výtvarný SIG - O Praze v obraze

01.09.2012 08:00 - 18:00, Praha 1 - Gutovka (Zapojit se mohou rovněž mimopražští zájemci.)
Plenér - OLEJOMALBA. Průběžně paralelně vycházíme z Pražských sonetů autora Marka Řezanky inspirováni mimojiné k technice koláží, volných myšlenkových zobrazení či ilustrací s pražskými motivy.

Rozloučení na Gutovce

Od Skalky záhon vede na Gutovku,
skoby na stěně, čáry pro nohy a míč,
jenž zní vzdáleně v autu ve sbohem a pryč,
podivný zákon, v němž brouk ztratí krovku

Kolotoč, sítě, hřiště v lajnách smíchu,
v stromech předčítač láme větvičku a pláč
slyší: „není zač“ – díky, dveře na pavlač
otevře hbitě prapodivná příchuť

Kroky ulice zní z dlažebních kostek,
to jak od dubna Apríl k jeslím roste
v davu zamlklých

Sněhy odnesly stín společných tužeb,
slabost potupná hltá sílu tuže,
kde už není klih

(Pražské sonety/ Marek Řezanka)
*
*
*
Výtvarný SIG na Gutovce:

Dne 1. 9 2012 nešly děti do škol, protože byla sobota. V Praze bylo na déšť a během dne také na nějakou tu přepršku došlo. To ovšem Výtvarný SIG od jeho touhy po olejomalbě neodradilo.
Naopak, lektorka Eva Erbsová, Jana a Anička Gruberovy a Marek Řezanka se sešli na Gutovce (krásný park s dětským hřištěm a horolezeckou stěnou blízko stanice metra Strašnická), aby si dokázali, že neexistují místa, kde není vhodných objektů k malování.
Když oko vidět chce, vidí – a vidí i to, co jiní nevidí. Výběr motivu bývá vždy velmi obtížným a vyžaduje čas. Park Gutovka však skýtá celou řadu zajímavých scén – od horolezecké stěny za právě dozrávajícími jeřabinami, přes zajímavě pomalovanou zeď místní školy za plotem až po schůdky a netřesky porostlou zídku v parku.
Důležité je také vybrat si vhodné místo jako základnu. Místní altán byl k takovému účelu jako stvořený. Však účastníci SIGu byli za jeho střechu velmi vděční, to když se k zemi snášely proudy chladného deště.
Navzdory ne zrovna nejlepšímu počasí vznikly olejomalby, jež na sebe svými motivy navazovaly a doplňovaly se. Dámy Gruberovy potom domalovaly i některá svá starší plátna, ať již šlo o chrám Svatého Mikuláše či střechy viděné z Masarykovy vyhlídky.
Projekt O Praze v obraze motivovaný sonety Marka Řezanky tak urazil další krůček na své cestě po krásných pražských koutech a zákoutích, které bude objevovat i v zimě – a především potom na jaře, kdy vše získává celou paletu barev a odstínů.
*
Více informací na www.mensa.cz/volny-cas/zajmove-skupiny/vytvarny-sig/

Eva Erbsová, eva.erbsova@mensa.cz