Detail akce

Odloženo - Pěší výlet kaňonem Doubravky (Vysočina)

14.07.2018, Chotěboř - Údolí řeky Doubravy
Přírodní rezervace Údolí Doubravy je nejcennějším územím jižní části chráněné krajinné oblasti Železných hor. Úzký, strmý kaňon řeky Doubravy s balvany, vodopády, skalními hrady...naučná stezka.

Další výlet pořádaný pro mensany, jejich děti, rodinné příslušníky či příznivce nejen z Vysočiny.
Vyrazíme v sobotu, v cca 9:31 od železniční stanice Chotěboř (49.7120281N, 15.6824561E). Lépe řečeno po příjezdu osobního vlaku ze směru od stanice od Žďírce nad Doubravou (viz níže).
Z Chotěboře nejprve sejdeme (cca 1,5 km) přes silniční serpentiny dolů do údolí Doubravy, k tzv. Hornímu mlýnu. Zde do požáru v roce 1982 stával mlýn, kde se v roce 1854 narodil spisovatel Ignát Herrmann (autor známých románů U snědeného krámu či Otec Kondelík a ženich Vejvara...). Začíná zde naučná stezka přírodní rezervací Údolí Doubravy, po které půjdeme proti proudu celkem cca 4,5 km do cíle. Nejprve k Točitému víru, k němuž se váže pověst o souboji dvou vodníků. Řeka se postupně změní z klidného toku v divoký živel plný peřejí, prahů vodopádů... Budeme po stezce kopírující tok pokračovat k vyhlídce Čertův stolek, k níž se váže pověst o poustevníkovi sužovaném čertem. Nedaleko možná nalezneme dvě puklinové jeskyně, zvané Čertova a Poustevna. Odtud sejdeme dolů k řece a opět vystoupáme až na protější skalnatý ostroh s hradem Sokolov, zvaným též Sokolohrady. Ten byl postaven asi koncem 12. století a sloužil na ochranu Liběcké stezky. Dnes ho sice tvoří jen valy a vyvýšenina patrně ukrývající základy věže, ale z hradní vyhlídky se nabízí překrásný výhled do údolí. Vzhledem k blížícímu se poledni a všeobecnému vyčerpání účastníků předpokládáme na vyhlídce společné hodování s těžce přinesených vlastních zásob. Odvážnější mohou mezitím vyzkoušet několik desítek metrů dlouhou vrcholovou pasáž (jištěnou řetězy a zábradlími) vedoucí cca 30 metrů přímo nad tokem řeky. Po odpočinku budeme ze Sokolohradů i nadále pokračovat stále podél toku řeky. Cesta nás převede přes úzký kaňon Koryto a kolem velké tůně zvané Mikšova jáma (pojmenované podle loupeživého rytíře Mikše). Tady se za horkého počasí mohou vycachtat nejen naše děti a doprovodná zvířátka, ale i free dospělejší účastníci zájezdu :-) Klidnější řeka nás pak bude doprovázet až do cíle = do vsi Bílek (49.7059944N, 15.7336936E) event. do mstní restaurace, či na železniční zastávku). Tempo (a čas doražení do cíle) bude jen na nás. Tipuji cca 3 hodiny.

POZOR - Pokud na akci také pojedete osobním vozem, je možno plechového miláčka nejprve ponechat v cíli naší cesty v obci Bílek a na start do Chotěboře přejet 4km osobním vláčkem (odjezd 9:27, jízdenky u průvodčího). Tak to většinou dělám já. Nemusím pak během výletu koukat na hodinky kvůli zpátečnímu vláčku pro auto do Chotěboře (4 km-jezdí cca po dvou hodinách). Pochopitelně lze osádku nechat v Chotěboři a vlakem z Bílku přepravit jen řidiče, apod. Ale pro děti (i některé dospělé) je v současnosti jízda vlakem stále vzácnějším zážitkem :-)
Jako minule i tentokrát nabízíme Jihlavákům a Broďákům po domluvě volná místa v autech tam i zpět - viz kontakt.
POZOR 2 - Tato trasa je sice kratší, než minulý výlet na Stvořidla - tentokrát půjdeme "jen" asi 6 km). Terén ale bude o trochu náročnější (přírodní kamenná schodiště, stezky podél řeky, balvany, kořeny) doporučujeme proto všem dobrou turistickou obuv. Nebojte se - s dopomocí trasu zvládnou střední pejsci, starší předškoláci i zdatnější senioři :-)

Lubomír Jan Muzikář, lubomir.jan.muzikar@mensa.cz, tel. 602 204 791

Přihlašování na tuto akci bylo ukončeno.