Deskohrátky - leden 2014

Vytisknout

ZATLAČ! (Push)

Push je hra vydaná firmou Spear’s Games ve druhé polovině sedmdesátých let. Kromě hry pro dva nabízí i několik solitérových úloh. 

Deska má velikost 5x5 polí, místo kamenů se však používají kuličky. Startovací pozice vypadá takto: 

 

Začíná červený, který má k dispozici ještě jeden červený kámen, který neleží na desce. Přiloží ho na číslo na kraji některého řádku, či sloupce a posune celým řádkem (nebo sloupcem) o jedno pole. Na konci jedna kulička vypadne, a hráč, kterému patří, ji vezme a opět ji přiloží na některý kraj a celým sloupcem posune atd. Cílem hry je vytvořit čtverec 3x3 z vlastní barvy.

V solitérových úlohách je cílem vytvořit daný vzor a to bude i Vaším úkolem v následujících úlohách. Jako řešení stačí zapsat sekvenci čísel, odkud jste tlačili přebývající kuličku. Každý vzor má svůj negativ a proto můžete vytvořit dané vzory i v opačné barvě, a jako řešení uznáme i tvary pootočené.

 

První úloha:

 

 

Druhá úloha:

 

Třetí úloha:

 

Čtvrtá úloha:

 

Pátá úloha:

Čtyři známé pohádkové dvojice bydlí ve čtyřech domečcích vedle sebe. Rumcajs nebydlí na pravém okraji, Lolek i Křemílek bydlí napravo od Cipíska, Bolek nesousedí s Machem a Šebestová sousedí s Vochomůrkou, dokážete říct, kde kdo bydlí?

Z došlých řešení vylosujeme jednoho výherce, který získá drobnou věcnou cenu. 

Přejeme příjemné luštění.

Úlohy připravuje Hana Kotinová a mezinárodní velmistr v duševních sportech David Kotin.

(Řešení zašleme účastníkům po skončení kola a zájemcům kdykoliv na vyžádání.)