Deskohrátky - únor 2014

Vytisknout

Deskohrátky - pravidelná soutěž pro milovníky deskových her, logických úloh a přemýšlení nad nimi. Zúčastnit se může každý bez ohledu na věk. Z došlých odpovědí členů i nečlenů Mensy losujeme každý měsíc výherce drobné deskové hry nebo jiné věcné ceny.

ENTROPIE

Dva hráči, pořádek a nepořádek se společně snaží na desce 5x5 nebo 7x7 polí uspořádat kameny 5 (7) barev. Nepořádek tahá kameny náhodně z pytlíčku a umísťuje je na desku, pořádek s kameny hýbe jako se šachovou věží a snaží se vytvořit co nejvíce symetrických vzorů. 

Co je symetrický vzor? Uskupení kamenů AA, ABA, AAA, ABBA, ABBBA, ABABA, ... Stejně jako palindrom musí celá řada nebo jakákoliv část řady být stejná, ať se na ni díváme zleva nebo zprava, shora nebo zdola. Šikmé řady se nepočítají.

Hráči hrají dvě hry a porovnají dosažený počet bodů. Za vzory ze dvou kamenů dostanou 2 body, za vzory ze tří kamenů 3 body, atd. Nezapomeňte, že vzor AAA obsahuje i dvoukamenové vzory, tedy je celkem za 2+2+3 body. Pořádek může pohnout libovolným kamenem na desce, není nutno táhnout právě položeným kamenem (to by bylo poměrně těžké dosáhnout vůbec nějakých bodů).

Verze na desce 7x7 se pravidelně hraje na Olympiádě duševních sportů v srpnu v Londýně o titul Mistra světa. Hrála se i v prvních ročnících Deskohraní. 

V prvních dvou úlohách máte za úkol spočítat body za vytvořené vzory. Ve třetí a čtvrté úloze máte za úkol položit na desku zbývající kameny tak, abyste dosáhli co nejvíce/nejméně bodů.

 

První úloha: 

 

 

Druhá úloha:

 

 

Třetí úloha:
Na pole A, B, C umístěte jeden červený, jeden modrý a jeden fialový kámen, aby součet bodů byl co největší.

 

 

Čtvrtá úloha:
Na pole A, B, C umístěte jeden červený, jeden modrý a jeden fialový kámen, aby součet bodů byl co nejmenší.

 

 

Pátá úloha:
Na začátku je zmíněn palindrom. Palindrom je slovní hříčka, spojení slov, které při čtení zepředu i zezadu (často po odstranění diakritiky) zní stejně. Napište palindrom hlásající, že v jistém geometrickém útvaru odpočívá král zvířat, zeptejte se pomocí palindromu, zda nejrychlejší zvíře používá něco ostrého a prověřte znalosti osoby školou povinné o důležitých městech v Itálii.

 

Přejeme příjemné luštění.

Úlohy připravuje Hana Kotinová a mezinárodní velmistr v duševních sportech David Kotin.

(Řešení zašleme účastníkům po skončení kola a zájemcům kdykoliv na vyžádání.)

 

 

 

 

 

 Kalendář AKCÍ
Po Út St Čt So Ne
Duben
16. týden 2021
10.3. Virtuální kurz pro členy Mensy ČR zdarma
19.4. Individuální zamluvené testování IQ
19.4. MS Jihlava - virtuální "mezischůzka" (=3. pondělí v měsíci)
19.4. Schůzka MS Brno
20.4. Setkání MS Praha online
P01122-151309.jpg
KK a finále LO 2020 Liberec
DSC00883.JPG
SIG Outdoors - Rampoucháč 21.2.2015
059_MadridPalacReal.JPG
2013SpanelskoPortugalsko