Deskohrátky - říjen 2014

Deskohrátky - pravidelná soutěž pro milovníky deskových her, logických úloh a přemýšlení nad nimi. Zúčastnit se může každý bez ohledu na věk. Z došlých odpovědí členů i nečlenů Mensy losujeme každý měsíc výherce drobné deskové hry nebo jiné věcné ceny.

QUARTO

Hezká varianta piškvorek, která se hraje na desce 4x4 pole se 16 navzájem různými kameny. Každý kámen má 4 vlastnosti – barvu, tvar, velikost a děravost, každá z vlastností má 2 hodnoty. V originále světlá a tmavá, hranatá a kulatá, velká a malá, s dírou a bez díry. Úkolem je vytvořit řadu čtyř kamenů se stejnou vlastností (třeba všechny kulaté), a to je možné jak v řádku či sloupci, tak i na hlavních úhlopříčkách. Problém je ovšem v tom, že kámen, který ve svém tahu umístíte na desku, určuje soupeř. Tedy soupeř Vám dá do ruky kámen a vy ho umístíte na desku. A pak vy vyberete kámen a soupeř ho umístí na desku. Pokud pokládáte poslední do čtveřice, je potřeba své vítězství ohlásit. Jinak může ohlásit čtveřici soupeř, když mu podáte kámen. Trénovat můžete např. na http://www.lutanho.net/play/quarto.html

 

První úloha:  

Soupeř Vám nabídl malý modrý čtvereček s dírou. Co se stane, když ho umístíte do pravého dolního rohu?

 

 

Druhá úloha: 

Co všechno můžete soupeři nabídnout k umístění, abyste v příštím tahu neprohráli?

 

 

Třetí úloha:

Dostali jste velký modrý čtverec s dírou. Kam není dobré ho dát?

 

 

Čtvrtá úloha:

Je jisté, že tato partie neskončí remízou. Jak to ale vlastně dopadne? Vyhraje určitě ten, kdo právě nabízí, nebo ten, kdo bude teď pokládat? Nebo to záleží na dalším průběhu hry?

 

 

Pátá úloha:

Na desce 3x3 je devět mincí, všechny stejnou stranou nahoru a na každém poli je jedna. Otočíte-li minci, musíte otočit i ty, které s ní sousedí stranou na opačnou stranou. Kolik tahů potřebujete, abyste otočili všechny mince na druhou stranu?

 

 

Přejeme příjemné luštění.

Úlohy připravuje Hana Kotinová a mezinárodní velmistr v duševních sportech David Kotin.

(Řešení zašleme účastníkům po skončení kola a zájemcům kdykoliv na vyžádání.)