Deskohrátky - červenec 2015

Deskohrátky - pravidelná soutěž pro milovníky deskových her, logických úloh a přemýšlení nad nimi. Zúčastnit se může každý bez ohledu na věk. Z došlých odpovědí členů i nečlenů Mensy losujeme každý měsíc výherce drobné deskové hry nebo jiné věcné ceny.

HAWALIS

Hawalis je další hra z rodiny mankalových her, stejně jako Kalaha, či Toguz kumalak z předchozích dílů tohoto seriálu. Tato se hraje na desce se čtyřmi řadami důlků, v každé řadě je 7 důlků a v každém důlku na začátku máme 2 kuličky. Každý hráč rozděluje kuličky na svých dvou řadách, ale při vhodných podmínkách něco sebere ze soupeřových a přemístí do své pokladničky (mimo desku).

Hra má dvě fáze. V té první máme možnost si vybrat důlek ze svých dvou řad obsahující alespoň dvě kuličky a kuličky rozdělit mezi ostatní naše důlky podle mankalového principu. V té druhé, která začíná v okamžiku, když je na naší straně ve všech důlcích jen jedna kulička nebo nic, smíme vzít jednu kuličku a přesunout ji do vedlejšího prázdného důlku (postupuje se dokola proti směru hodinových ručiček). V obou fázích, pokud vložíme poslední kuličku do prázdného důlku, náš tah končí. Ale ještě než bude hrát soupeř, podíváme se, zda jde něco sebrat. Sebrat můžeme kuličky ze stejného sloupce, ve kterém jsme skončili, ovšem musíme skončit ve vnitřní řadě a soupeřova vnitřní řada musí obsahovat aspoň jednu kuličku. Zkusíme to na příkladu:

 

Tady jsme v první fázi hry. Rozdělíme-li důlek se dvěma kuličkami ve vnitřní řadě, skončí naše rozdávání ve druhém sloupci. Soupeř tam ve vnitřní řadě nemá nic, a tedy si nic nevezmeme. Když ale rozdělíme důlek se třemi uličkami, skončíme ve třetím sloupci, tam má soupeř 1 kuličku a tedy si můžeme vzít všechny tři kuličky z tohoto sloupce (zajímáme jen ze soupeřovy strany). Nejlepší tah ale máme, pokud začneme ve spodní řadě. Hawalis je multitahová hra. To znamená, že pokud rozdáme vybraný důlek a poslední kulička padne do plného důlku, vezmeme tento důlek a pokračujeme v rozdávání. V našem příkladu např. můžeme hrát z prvního sloupce, vložíme kuličku do druhého a třetího. Protože ve třetím sloupci jsou nyní tři kuličky, pokračujeme v rozdávání. Skončíme v šestém sloupci a opět pokračujeme. Náš tah skončí vložením kuličky do sedmého sloupce ve vnitřní řadě, a protože soupeř má ve vnitřní řadě 4 kuličky, tyto si přesuneme do pokladnice.

První úloha:  

Kde skončí naše rozdávání, pokud začneme s důlkem s 5 kuličkami?

 

Druhá úloha: 

Ve stejném diagramu, jaký je maximální počet kuliček, které můžeme ve svém následujícím tahu sebrat? A co kdyby byl na tahu soupeř, co by mohl sebrat on?

 

Třetí úloha:

Soupeř bude hrát z prvního sloupce a vezme si tedy pět kuliček. Kolik kuliček potřebujete na místě otazníku a kde je potřeba začít, abyste mu to hned v následujícím tahu oplatili?

 

Čtvrtá úloha:

Stačí Vám 2 kuličky na výhru. Může Vám v tom soupeř nějak zabránit, je-li na tahu?

 

Pátá úloha:

Kolik je tu čtverců?

 

 

Přejeme příjemné luštění.

Úlohy připravuje Hana Kotinová a mezinárodní velmistr v duševních sportech David Kotin.

(Řešení zašleme účastníkům po skončení kola a zájemcům kdykoliv na vyžádání.)