.: Hrátky s logikou 5/ 2009

publikováno 7. 3. 2009

Řídí Jaroslav Flejberk

Zimní hrátky
Pokud jste si dost užili sněhu a zimy tak se na chvilku schovejte ke kamnům a zamyslete se nad dnešní hádankou. Nalezněte deset alespoň čtyř písmenných slov českého jazyka, podstatná jména v prvním pádě jednotného čísla začínající písmenem s a končící na písmeno h, Pozor těchto deset slov by mělo mít nějaký vztah k zimě jako je třeba sníh, svah po kterém se lyžuje a další takové slova.

Odpovědi pošlete do týdne na adresu: víkendové Dobré jitro, Hrátky s logikou, Český rozhlasu 2, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2. Odpovědi lze též zaslat na email: hratky@hryahlavolamy.cz.
Tři vylosovaní výherci obdrží dárek.Tužky
Minule jste utráceli 100 korun za sto kusů tužek. Modrá tužka stála 4 koruny, zelená 2,50 a červená 0,50. Kolik kterých jste si pak museli koupit abyste přesně dodrželi jak rozpočet (ani více ani méně) a daný počet kusů? Jako omezující podmínka bylo i to, že modrých muselo být třikrát více jak zelených a červených sedmkrát více jak modrých tužek.
Pak bylo možno koupit 84 červených tužek, 12 Modrých a 4 zelené tužky a bylo to jediné možné řešení.


Hrátky s logikou č. 5/2009 vysílal Český rozhlas 2 – Praha v Dobrém jitru 7. 3. Další díl si můžete poslechnout v sobotu 21. 3. 2009 v 6.40.


RNDr. Jaroslav Flejberk
http://www.hryahlavolamy.cz/