.: Hrátky s logikou 6/ 2009

publikováno 21. 3. 2009

Řídí Jaroslav Flejberk

Přesmyčka
Dnes vás nebudeme trápit nejsložitější variantou "egyptského" hlavolamu mechanického hlavolamu ISIS ani jeho nástupce RAMISIS ale zůstaneme u nádherného českého jazyka. Přesmyčka je obvykle to, co vznikne z dané věty přehozením písmen tak že žádné písmeno nesmí zůstat ani být použito navíc. Co uděláte z věty určené k jarním svátkům od autorky této hádanky paní Dagmar Matějkové?
"Veslař Putim koupil provázek."

Odpovědi pošlete do týdne na adresu: víkendové Dobré jitro, Hrátky s logikou, Český rozhlasu 2, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2. Odpovědi lze též zaslat na email: hratky@hryahlavolamy.cz.
Tři vylosovaní výherci obdrží dárek.


Zimní hrátky
Nyní za teplejšího počasí jen těžko vzpomínáme na chladnou zimu. A tak i na poměrně těžkou minulou úlohu napsalo jen padesát věrných posluchačů. Minule jste hledali deset alespoň čtyřpísmenných českých podstatných jmen v prvním pádě jednotného čísla začínajících písmenem s a končících na písmeno h. Pozor, těchto deset slov mělo mít nějaký vztah k zimě! Odpovědí mohlo byly nejčastěji slova SBĚH, SVAH, SNÍH, SLOH, STAH, STEH, STOH, SLEH, SVRH, STRH, STŘIH, STŘEH, SEBEVRAH, SURAH a třeba SIKH a SINGH jež v českých hor skoro nepotkáte.


Hrátky s logikou č. 6/2009 vysílal Český rozhlas 2 - Praha v Dobrém jitru 21. 3. Další díl si můžete poslechnout v sobotu 4.4.2009 v 6.40. Český rozhlas 2 - Praha

 

RNDr. Jaroslav Flejberk
http://www.hryahlavolamy.cz/