.: Hrátky s logikou 8/ 2009

publikováno 18. 4. 2009

Řídí Jaroslav Flejberk

Zápalky
V době plynového a elektrického topení mizí z klasické domácnosti sirky na podpalování. Zápalkové úlohy před více jak padesáti lety patřily mezi nejpopulárnější úlohy. Připomeňme si jednu z nich. Sestavte pomocí devíti sirek právě šest čtverců, zápalky není dovoleno přelamovat, ale v rámci této úlohy se mohou překrývat. Možná se vám to povede s nižším počtem sirek a to sedmi, ale to už je jiná, nesoutěžní úloha.

Odpovědi pošlete do týdne na adresu: víkendové Dobré jitro, Hrátky s logikou, Český rozhlasu 2, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2. Odpovědi lze též zaslat na email: hratky@hryahlavolamy.cz.
Tři vylosovaní výherci obdrží dárek.


Telefon
Před čtrnácti dny jste hádali sedmimístný telefon mého kamaráda Pavla. Prozradil jsem vám, že pokud odečtu první číslici od druhé, pak mi vyjde třetí, druhá číslice bez třetí je rovna čtvrté, třetí bez čtvrté je rovna páté, čtvrtá bez páté je rovna šesté a pátá bez šesté je rovna sedmé. Existuj více takových sedmimístných čísla a nás zajímalo to největší a to.
3963303


Hrátky s logikou č. 8/2009 vysílal Český rozhlas 2 - Praha v Dobrém jitru 18. 4. Další díl si můžete poslechnout v sobotu 2. 5. 2009 v 6.40. Český rozhlas 2 - Praha

 

RNDr. Jaroslav Flejberk
http://www.hryahlavolamy.cz/