.: Hrátky s logikou 12/ 2009

publikováno 13. 6. 2009

Řídí Jaroslav Flejberk

Hodiny
Pokud máte doma klasické ručičkové hodiny a nikoliv digitální pak můžete llépe zodpovědět naši dnešní úlohu. Kolikrát během 24 hodin svírají hodinová a minutová ručička spolu pravý úhel? Tedy pozor zajímají nás nejen klasické 3.00 či 15:00 ale i další pozice kdy mezi hodinovou a minutovou ručičkou je úhel 90 stupňů.

Odpovědi pošlete do týdne na adresu: víkendové Dobré jitro, Hrátky s logikou, Český rozhlasu 2, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2. Odpovědi lze též zaslat na email: hratky@hryahlavolamy.cz.
Tři vylosovaní výherci obdrží dárek.


Abecední fauna
Minulým úkolem bylo nalézt pro alespoň dvacet různých písmen české abecedy minimálně dvě pojmenování zvířat (a přinejhorším rostlin), jež tímto písmenem začínají.
Musím přiznat že víceméně všichni zůstali u fauny a floru nezahrnuli do svých řešení. Zde jsou slova od paní Štěpánky Černoškové z Lanškrouna jež poslala slova mezi prvními:
a - aligátor, antilopa
b - bobr, buvol
c - cibetka, cvrček
d- dikobraz, divočák
g - gepard, gibon
h - hranostaj, hyena
ch - chameleon, chobotnice
j - jelen, jak
k - klokan, kočka
l - lama, lenochod
m - medvěd, mýval
n - nosorožec, netopýr
o - opice, okapi
p - pes, pásovec
r - rys, rosomák
s - sob, surikata
t - tygr, tapír
v - vlk, velbloud
z - zebra, zubr
ž - žirafa, želva


Hrátky s logikou č. 12/2009 vysílal Český rozhlas 2 – Praha v Dobrém jitru 13. 6. Další díl si můžete poslechnout v sobotu 27. 6. 2009 v 6.40. Český rozhlas 2 - Praha

 

RNDr. Jaroslav Flejberk
http://www.hryahlavolamy.cz/