.: Hrátky s logikou 13/ 2009

publikováno 27. 6. 2009

Řídí Jaroslav Flejberk

Voda všude kolem
Po úspěchu hrátky „Jmenujte zvíře začínající na písmeno abecedy“ si nemohu odpustit v tomto směru pokračovat. Nalezněte minimálně patnáct slov, každé na jiné počáteční písmeno abecedy. A pozor překvapení, tentokráte hledáme jména řek, jež pramení či protékají Českou republikou. Doufám, že si hádanku užijete nejen nad mapou, ale i při výletu v naši krásné zemi.

Odpovědi pošlete do týdne na adresu: víkendové Dobré jitro, Hrátky s logikou, Český rozhlasu 2, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2. Odpovědi lze též zaslat na email: hratky@hryahlavolamy.cz.
Tři vylosovaní výherci obdrží dárek.


Hodiny
Pokud máte doma klasické ručičkové hodiny a nikoliv digitální pak jste mohli minule zodpovědět naši úlohu poměrně jednoduše. Ptali jsme se vás kolikrát během 24 hodin svírají hodinová a minutová ručička spolu pravý úhel? Tedy pozor zajímali nás nejen klasické 3.00 či 15:00 ale i další pozice kdy mezi hodinovou a minutovou ručičkou je úhel 90 stupňů.
. Mnozí z Vás uhádli správně že se tomu děje dvakrát za hodinu, ovšem zapomněli na to, že například 3:00 patří jak do hodiny před tím, tak i do hodiny za tímto časem tedy je nutné jej počítat jen jednou. Správná odpověď je 44 krát.


Hrátky s logikou č. 13/2009 vysílal Český rozhlas 2 – Praha v Dobrém jitru 27. 6. Další díl si můžete poslechnout v sobotu 11. 7. 2009 v 6.40. Český rozhlas 2 - Praha

 

RNDr. Jaroslav Flejberk
http://www.hryahlavolamy.cz/