.: Hrátky s logikou 16/ 2009

publikováno 5. 9. 2009

Řídí Jaroslav Flejberk

Kuličky
V nejnovější verzi mechanického hlavolamu od Ernö Rubika se jedná o to umístit šest různě barevných kuliček do šesti otvorů příslušných barev. Existuje jen jedna správná možnost, ale velmi mnoho možností nesprávných, tedy alespoň jedna dvojice kuliček je umístěna špatně.
Kolik existuje možností celkem? Jinými slovy: Kolika způsoby lze umístit šest barevně odlišných kuliček do šesti otvorů?

Odpovědi pošlete do týdne na adresu: víkendové Dobré jitro, Hrátky s logikou, Český rozhlasu 2, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2. Odpovědi lze též zaslat na email: hratky@hryahlavolamy.cz.
Tři vylosovaní výherci obdrží dárek.


Jména hor
Minule jste vypisovali minimálně patnáct jmén hor či pohoří z České republiky, jež začínají patnácti různými písmeny. Počáteční písmena se nesměla opakovat a názvy musely být uvedeny v zeměpisném atlase.
Jako příklad správné odpovědi uvádím soupis jmen, který zaslal pan Zbyněk Veselý: Andělský vrch, Bílé Karpaty, Cáb, Čechov, Devět skal, Ers, Fidlův kopec, Girová, Hostýn, Choustník, Ještěd, Klínovec, Luž, Milešovka, Náklo, Ostaš, Plechý, Radhošť, Říp, Smrk, Špičák, Tok, Vrátenská hora, Zadní hora a Žaltman.


Hrátky s logikou č. 16/2009 vysílal Český rozhlas 2 – Praha v Dobrém jitru 5. 9. Další díl si můžete poslechnout v sobotu 19. 9. 2009 v 6.40. Český rozhlas 2 - Praha

 

RNDr. Jaroslav Flejberk
http://www.hryahlavolamy.cz/