.: Hrátky s logikou 21/ 2009

publikováno 14. 11. 2009

Řídí Jaroslav Flejberk

Úsměvná hádanka
Hádanku typu „Co to je?“ jste určitě slyšeli mnohokrát. Nahoru bílé, dolů žluté, či čtyři rohy, jež netrkají, vás nemohou nachytat. Ale co tahle? Putuje to okolo světa a vždy je to v rohu. Co to je? Prozradím jako malou nápovědu, že to potřebují i mnozí z vás, pokud nám chcete zaslat písemnou odpověď.

Odpovědi pošlete do týdne na adresu: víkendové Dobré jitro, Hrátky s logikou, Český rozhlasu 2, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2. Odpovědi lze též zaslat na email: hratky@hryahlavolamy.cz.
Tři vylosovaní výherci obdrží dárek.


Je to jednoduché
Po velkém úspěchu hledání antonym ke slovu „malý“ jsme vás trápili opačnou, ale vlastně skoro stejnou úlohou. Slova, jež mají opačný význam, se nazývají antonyma. Jako příklad posloužila dvojice slov den – noc, bohatý – chudý. Vaším úkolem bylo nalézt minimálně osmnáct dvojic antonym, kde jednou z dvojice slov bylo slovo „složitý“.Jako příklad správné odpovědi uvádíme výčet pana Zbyňka Diviše:
Složitý – jednoduchý, nesložitý, primitivní, všední, prostý, nenápadný, nekomplikovaný, střídmý, nekomplexní, střízlivý, nehledaný, přirozený, obyčejný, nerozdělitelný, nedělitelný, nepřerušený, jednodílný či nenápadný.


Hrátky s logikou č. 21/2009 vysílal Český rozhlas 2 – Praha v Dobrém jitru 14. 11. Další díl si můžete poslechnout v sobotu 28. 11. 2009 v 6.40. Český rozhlas 2 - Praha

 

RNDr. Jaroslav Flejberk
http://www.hryahlavolamy.cz/