.: Hrátky s logikou 3 / 2010

publikováno 21. 2. 2010

Řídí Jaroslav Flejberk

Lič na líč 

Často si neuvědomujeme, že když změníme diakritiku, tedy háčky a čárky nad písmeny, můžeme změnit význam slova či věty. A o tom je dnešní úkol.

Nalezněte alespoň deset slov, podstatných jmen v prvním pádu jednotného čísla, ne vlastních jmen, která po změně diakritiky budou mít jiný význam. Hledáme dvojice slov typu mys – myš, ale ne myška – miska (zde se vyměnilo také i za y). Patří sem ovšem samozřejmě dvojice vila – víla.

Odpovědi pošlete do týdne na adresu: Víkendové Dobré jitro, Český rozhlas 2 – Praha, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2. Výsledky lze též zaslat na e-mail: hratky@hryahlavolamy.cz. Tři výherci obdrží dárek.


Rychle na vlak 

Minule jste zjišťovali, zda tři cestující mohou stihnout vlak přijíždějící za 75 minut ze stanice vzdálené 40 kilometrů. Věděli jste, že každý z nich může běžet průměrnou rychlostí 10 km/h a že mají k dispozici dvoumístnou motorku, která může jet (včetně případných otoček) průměrnou rychlostí 80 km/h. 

Pravdu měl například pan Zbyněk Diviš, když spočítal, že všichni tři cestující vlak mohou stihnout. Optimální řešení je takové, kdy jsou všichni stále v pohybu: Dva vyjedou na motorce a třetí vyběhne. Pak optimálně ve vzdálenosti 32,72 km (minimálně 31,428571 km a maximálně 35 km) jeden cestující z motorky sesedne a běží na stanici a druhý se na motorce vrátí nabrat třetího cestujícího, který mezitím běžel za nimi. Oba mohou dojet do stanice v celkovém čase kratším než 75 minut a měl by je tam čekat i cestující, který sesedl z motorky a zbytek cesty k nádraží doběhl.

 


Hrátky s logikou č. 3/2010 vysílal Český rozhlas 2 – Praha v Dobrém jitru 20. 2. 2010 Další díl si můžete poslechnout v sobotu 6. 3. 2010 v 6.40. Český rozhlas 2 - Praha

 

RNDr. Jaroslav Flejberk
http://www.hryahlavolamy.cz/