.: Hrátky s logikou 18/ 2010

publikováno 28. 12. 2010

Řídí Jaroslav Flejberk

Kdy to bylo? 

Otec Eduard z místa A a syn Jaroslav z místa B vyrazí najednou proti sobě. Rychlejší je otec a pomalejší syn. Potkají ve 12 hodin a pokračují dále po trase svého „protichůdce“. Rychlejší otec dojde do protilehlého místa B v 16 hodin. Pomalejší syn až ve 4 hodiny ráno příští den. Neptáme se ani jak rychle šli, ani jakou rychlostí, ale kdy se vydali společně na tuto cestu. To lze z daných údajů spočítat. 

Své odpovědi zasílejte do 20. listopadu 2010 na adresu: Víkendové Dobré jitro, Český rozhlas 2 – Praha, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2. Výsledky lze též zaslat na e-mail: hratky@hryahlavolamy.cz. Tři výherci obdrží dárek.


Neopačná slova 

Již od dětských let si pamatujeme, že slovo začínající na NE je obvykle slovem s opačným významem. Minulý úkol zněl: Nalezněte minimálně deset českých slov, podstatných jmen v prvním pádě jednotného čísla, jež začínají na „ne“, ale nejsou to slova opačná k již k existujícím slovům. Tomáš Šťastný zaslal mimo jiné slova: neon, neonka, negr, nejapa, nektar, nebešťan, neandrtálec, nevěstinec, nevrlost, netík, nekola (nešika), nemehlo, nekňuba.


Hrátky s logikou č. 18/2010 vysílal Český rozhlas 2 – Praha v Dobrém jitru 13. listopadu 2010. Další díl si můžete poslechnout v sobotu 27. listopadu 2010 v 6.40. Český rozhlas 2 - Praha

 

RNDr. Jaroslav Flejberk
http://www.hryahlavolamy.cz/