.: Hrátky s logikou 19 / 2010

publikováno 28. 12. 2010

Řídí Jaroslav Flejberk

Krajina 

Při následující hádance nepoužívejte žádný počítačový slovník, ale jen svou paměť. Počítačem generované odpovědi nebudou odměněny.

Hledáme minimálně dvanáct českých slov, podstatných jmen v prvním pádu jednotného čísla, jež začínají na písmeno k a končí na písmeno a. Počet písmen ve slovu se nesmí opakovat. To znamená, že nám v ideálním případě zašlete jedno slovo skládající se ze tří písmen, jedno ze čtyř písmen a tak dále až po slovo sestávající ze čtrnácti písmen. Slova s více písmeny můžete uvádět, i když některou délku slova vynecháte. 

Své odpovědi zasílejte do 6. prosince 2010 na adresu: Víkendové Dobré jitro, Český rozhlas 2 – Praha, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2. Výsledky lze též zaslat na e-mail: hratky@hryahlavolamy.cz. Tři výherci obdrží dárek.


Kdy to bylo? 

Minule vyrazili otec Eduard z místa A a syn Jaroslav z místa B najednou proti sobě. Rychlejší byl otec a pomalejší syn. Potkali se ve 12 hodin a pokračovali dále po trase svého „protichůdce“. Rychlejší otec došel do protilehlého místa B v 16 hodin. Pomalejší syn došel až ve 4 hodiny ráno příští den. 

Nezajímalo nás, jak rychle šli ani jakou rychlostí, ale kdy se na tuto cestu společně vydali. Z daných údajů šlo spočítat buď na základě rovnice nebo jen úvahou, že oba museli vyjít ve 4 hodiny ráno.


Hrátky s logikou č. 19/2010 vysílal Český rozhlas 2 – Praha v Dobrém jitru 27. listopadu 2010. Další díl si můžete poslechnout v sobotu 11. prosince 2010 v 6.40. Český rozhlas 2 - Praha

 

RNDr. Jaroslav Flejberk
http://www.hryahlavolamy.cz/