.: Hrátky s logikou 20 / 2010

publikováno 28. 12. 2010

Řídí Jaroslav Flejberk

Sladkosti 

Dva chlapci váhali, jaké sladkosti si mohou koupit. Jeden z nich měl 85 korun a druhý 131 korun. Peníze dali dohromady a zjistili, že si za celý obnos mohou koupit určitý počet laskonek. Protože ale měli mnoho kamarádů, rozhodli se nakoupit raději věnečky, které byly o korunu levnější a kterých dostali o třetinu více za celou sumu, kterou měli. Vaším úkolem je zjistit, kolik si nakonec koupili věnečků? 

Své odpovědi zasílejte do 20. prosince 2010 na adresu: Víkendové Dobré jitro, Český rozhlas 2 – Praha, Vinohradská 12, 120 99 Praha 2. Výsledky lze též zaslat na e-mail: hratky@hryahlavolamy.cz. Tři výherci obdrží dárek.


Krajina 

Minule jsme hledali minimálně dvanáct českých slov, podstatných jmen v prvním pádu jednotného čísla, která začínala na písmeno k a končila na písmeno a. Počet písmen ve slovu se nesměl opakovat. Pokud jste některou délku slova vynechali, mohli jste uvádět i slova s více písmeny, tedy více než čtrnáctipísmenná slova. Došlo mnoho různých odpovědí a ocitujme paní Martu Štroblovou: kra, kuna, klika, komora, kozačka, kudlanka, kmotřička, kandidátka, kosodřevina, karmajogínka, kamenosochařka, korespondentka.


Hrátky s logikou č. 20/2010 vysílal Český rozhlas 2 – Praha v Dobrém jitru 11. prosince 2010Český rozhlas 2 - Praha

 

RNDr. Jaroslav Flejberk
http://www.hryahlavolamy.cz/