MF Dnes - červen 2015

Mensa NTC Learning

Zaujala vás metoda NTC?

Bližší informace o této metodě najdete třeba na http://deti.mensa.cz/index.php?pg=ntc--metoda.

Aktuální termíny kurzů pro učitele MŠ, resp. informativních přednášek pro rodiče, najdete v rubrice Semináře, školení na webu Dětské Mensy.

Další poznatky můžete získat z knihy Ranko Rajoviće NTC Systém učeníMensa ČR vydala k tomuto tématu i knihu Uroše Petroviče Enigmatické hádanky.

    

 

Knihy či další předměty (kartičky apod.) vztahující se k metodě NTC můžete najít na http://www.mensashop.cz/index.php?route=product/category&path=71.

Záznam přednášky autora metody Ranko Rajoviće (s překladem) na konferenci Mensa pro rozvoj nadání nabízí youtube

 

 

Každý týden budeme losovat z odpovědí na soutěžní otázky jednoho výherce, který obdrží zajímavou hru. Seznam výherců najdete zde.

Z odpovědí minulého týdne odměníme Romanu Kalendovou. Gratulujeme,

 

Řešení šifer z 27.6.2015

1. Čteme každé druhé písmeno - ČLENSTVÍ

2. Morseovka, písmena s tečkou = tečka, s čárkou = čárka - OBZORY

3. Posuv v abecedě postupně o 1, 5 a 8 znaků (Policie = 158) - DOBROVOLNÍCI

4. Od vyznačeného písmene po šipkách - PROGRAMY PRO NADANE DETI

5. ULTIMO 549 - ULTIMO = POSLEDNÍ, 549 = DIL ...  náš miniseriál končí; doufáme, že se vám alespoň trochu líbil.

Logická úloha - sčítání zlomků 1/2 + 1/4 = 3/4

5/6 - 1/3 = 1/2 - možnost C

 

V rámci seriálu v MF Dnes si můžete stáhnout:

- vlajky

- mapa

- obrázky

- názvy států

- názvy měst

 

ABAKU

Abaku je jedna z nejlepších početních her. Hraje se na hrací desce, na kterou se umísťují kameny obdobně jako ve slovní hře Scrabble. Celá pravidla naleznete na www.abaku.cz

Vlevo na hracím plánu máte vylosované kameny a Vašim úkolem je umístit je na desku tak, abyste vytvořili početní příklad. Nemusíte použít všechny kameny, ale Váš příklad musí navazovat na stávající čísla na desce a vytvořit s nimi početní příklad.

Příklad se čte vždy zleva doprava anebo směrem dolů (číslo – matematická operace – číslo – rovnítko – číslo). Povolené jsou základní matematické operace (sčítání, odčítání, násobení a dělení) a druhá a třetí mocnina a odmocnina, přičemž dvojka a trojka nejsou do příkladu požadovány (8 6 4 se může číst jako 82 = 64). Nula nemůže stát samostatně, nemůže být ani výsledkem příkladu, je pouze jen součástí víceciferného čísla. Jestliže použijeme v jednom příkladu nějaká čísla a existuje jiný příklad s těmi samými čísly, započítává se jen jeden. Typický příklad 2+2=4 a 2x2=4 nebo 92= 81 a 9-8=1

 

Najděte takové umístění kamenů, které má co nejvyšší bodovou hodnotu. Body se počítají součtem nově umístěných čísel v každém vytvořeném příkladu. Máte-li uvnitř příkladu další matematickou operaci, počítají se čísla znovu. A stejně jako ve Scrabble tu máme políčka, kde se hodnota kamene dvojnásobí a trojnásobí (podbarvená). A také políčka, která dvojnásobí a trojnásobí celou matematickou operaci (s barevnými pruhy).