Nový hádankářský fenomén se jmenuje sudoku

Lech Przeczek

Nový logický hlavolam nazvaný sudoku se začíná lavinovitě šířit také v zemích českých a moravských. Název sudoku vznikl zkrácením japonské věty dži wa dokušin ni kagiru, což velmi volně přeloženo do češtiny znamená „vlož každé číslo na určené místo“. Sudoku zcela potvrzuje starou a dobře známou poučku o tom, že v jednoduchosti je krása. K luštění totiž zcela postačí papír a tužka.

Princip spočívá v doplnění číslic od jedničky do devítky do hracího pole o rozměrech 9 × 9 políček, které je uvnitř rozděleno ještě na dalších devět čtverečků (o velikosti 3 × 3 políčka). Úkolem je vepsat do hracího pole jednotlivé číslice tak, aby byly v každém řádku a sloupci a zároveň také ve všech devíti malých čtverečcích použity všechny číslice od jedničky do devítky. Současně se však nesmí v žádném řádku, sloupci ani čtverečku žádná číslice opakovat. V zadání úlohy je už několik číslic uvedeno, zbytek je potom třeba doplnit. Existuje vždy jen jedno správné řešení. Úloha tedy vyžaduje logické uvažování, soustředění a řádně procvičí naše mozkové závity, což by se členům Mensy mohlo zamlouvat.

Kouzlo sudoku je do značné míry založeno na proměnlivé obtížnosti. Jednoduché typy úlohy se dají (při určitém cviku) vyřešit už za několik málo minut, složité samozřejmě vyžadují mnohem více času. Vznik novodobé „sudokománie“ má na svědomí bývaly soudce Novozélanďan Wayne Gould, který se s hrou setkal v Japonsku a natolik ho zaujala, že později vymyslel speciální počítačový program, který umí sudoku vygenerovat. Gould nabídl program britskému deníku The Times, který začal úlohu pravidelně tisknout v příloze. Později se přidaly další známé noviny, jako Die Zeit, The Guardian nebo The Daily Telegraph. U nás začaly sudoku nedávno jako první pravidelně uveřejňovat Lidové noviny (http://lidovky.centrum.cz/sudoku). Hra má v současné době už stovky tisíc příznivců po celém světě, zejména však v Japonsku, Velké Británii a Německu. I když název pochází z japonštiny, samotné kořeny principu hlavolamu je zřejmě třeba hledat už ve hře Latin Square (Latinské čtverce), kterou v 18. století vymyslel známý švýcarský matematik Leonhard Euler.

Jak se sudoku dokáže prosadit v České republice, která je tradiční baštou klasických písmenkových křížovek, uvidíme v budoucnu. Určitou skupinu příznivců mezi milovníky hlavolamů si u nás však zcela určitě najde. Právě pro ně je určeno několik zajímavých odkazů. Webová stránka http://sudoku.wz.cz nám nabízí nejenom informace o hře, užitečné tipy a triky používané při řešení, diskusní fórum, ale také možnost zahrát si sudoku on-line. Další zajímavé informace v angličtině najdeme zase na stránce http://www.sudoku.com.

Pokud jde o počítačové programy, je na serveru http://www.slunecnice.cz ke stažení produkt Sudoku UltiMate 1.0, který dokáže sudoku nejen řešit, ale také generovat a to dokonce v různých stupních obtížnosti (pro nekomerční použití jde o freeware). Další velmi zajímavou pomůcku pro všechny „sudoku maniaky“ můžeme najít zase na serveru http://www.stahuj.cz. Jde o šikovný a užitečný prográmek SuDoKu pomocník, který všestranně pomáhá při řešení hlavolamu. Analyzuje vstupní situaci a následně zobrazí všechny možné varianty dalšího postupu, získané na základě použití několika vyřazovacích algoritmů. V automatickém režimu pak může také zobrazit konečné vyřešení hádanky.

Na závěr bude asi nejlepší zanechat ryze teoretických úvah a zkusit si alespoň jedno sudoku vyřešit přímo v praxi. Jde o jednodušší úlohu, se kterou by neměli mít větší problémy ani začátečníci (řešení uveřejníme v příštím čísle měsíčníku). Přeji příjemnou zábavu!

Sudoku