SUDOKU ještě jednou

Pokud byste potkali před pár lety někoho, kdo by do křížovky místo písmenek psal číslice, asi byste se mu vysmáli. Ale v průběhu minulého roku se to změnilo a slova SUDOKU a KAKURO (o něm uslyšíte příště) se staly součástí českého slovníku.

Pro toho posledního člověka v Čechách, co neví co je SUDOKU bych chtěl říci – o nic jste nepřišel, ale zopakujme si že pravidla jsou zde na webu v článku SUDOKU.

Autoři knih o SUDOKU vás lákají slovy nepotřebujete matematiku, ale spíše by vám měli říci, že nepotřebujete kalkulačku. Matematické logiky si užijete více jak dost. Dobré hlavolamy mají jen jedno řešení, k němuž dojít nebývá triviální.

„Sudoku“ je bezpochyby japonské slovo, ale hra sama je americký vynález. Nejstarší vzor je z roku 1979 v DELL Pencil Puzzles & Word Games, kde byla publikována, pod názvem Number Place (Umístěte číslo). Hádanku tam pravděpodobně publikoval Howard Garns. Pak jej DELL dále otiskoval a v roce 1984 jiný tentokráte japonský vydavatel NIKOLI což už je známá historka(viz článek SUDOKU). Takže v Americe je známa jako SUDOKU a v Japonsku jako Number Place.

Jak SUDOKU řešit už má mnoho teorie.Takže nejdříve se podívejte jestli někam nelze doplnit jen jedno číslo a to tam vepište. Pokud existují pochybnosti tedy můžete někam doplnit dvě číslice udělejte to a pak zkuste přemýšlet co způsobí vybrání jednoho prvku z dané dvojice. Dále existuje mnoho zajímavých triků jež vám pravděpodobně pomohou v řešení SUDOKU, ale ty super dobrá SUDOKU vám budou odolávat několik dnů (a nocí).

SUDOKU samo má 6,670,903,752,021,072,936,960 možných vzorů.Takže je hodně pravděpodobné, že jste nějaké z nich ještě neřešili.

Zajímavosti okolo SUDOKU:

1. Vyřešit SUDOKU 4x4 je triviální neb existují pouze dvě varianty:
1234 1234
3412 3421
2143 2143
4321 4312

2. Je stále otevřenou otázkou kolik číslic musíte vyplnit na klasickém 9x9 poli tak, aby bylo jednoznačné řešení. Myslíme si, že 17 je minimální množství ale možná existuje SUDOKU se 16 zadanými číslicemi a jedním jediným řešením. Více na mé oblíbené stránce www.mathpuzzle.com

3. SUDOKU lze hrát i na čtverci 16x16 s 1 až 9, A až G symboly.
Více na http://www.uclick.com/client/wpc/wpdom/

4. Japonská Nikoli stránka http://www.nikoli.co.jp/puzzles/1/index_text-e.htm

5. Je stále otevřenou otázkou, kolik čísel stačí, aby zadaná hádanka měla jednoznačné řešení. Zdá se že stačí 17. Více na mé oblíbené stránce www.mathpuzzle.com