Místní skupina Ústeckého kraje

Schůzky místní skupiny

první sobota v měsíci v prvním patře restaurace McDonald na Mírovém náměstí, Ústí nad Labem (eventuelně sobota před nebo po)

11. 2.. od 13 hodin http://www.mensa.cz/volny-cas/detail-akce?&id_a=7324,

 

Testování IQ společností Mensa ČR v Ústí nad Labem

Testování probíhá v Severočeské vědecké knihovně, Velká Hradební 49, Ústí nad Labem.

Příští termín je 11. 2. 2017 od 11.30.

Na testování je třeba se přihlásit na http://www.mensa.cz/testovani-iq/prihlaska-na-testovani?&id_a=6972, vzít si s sebou průkaz totožnosti, psací potřeby a mladší 15 let souhlas rodičů.

V případě nejasností kontaktujte Ivu Berčíkovou na iva.bercikova@mensa.cz

 

Pozvánky

Jarní celostání setkání: od 27. 4. do 1. 5.  2017 - Luhačovice - přihlášky na akce.mensa.cz/

Ejhle Praha: 2. 4. 2017 - přihlášky na http://www.mensa.cz/volny-cas/detail-akce?id_a=7658

Rodinná rekreace na Albeři v Jižních Čechách: 16. 7. - 6. 8. 2017 - informace na http://www.mensa.cz/volny-cas/detail-akce?id_a=7659

Podzimní celostání setkání: od 25. 10. do 29. 10.  2017 - Ústí nad Labem - přihlášky na akce.mensa.cz/.

 

Krajské kolo Logické olympiády: 4. 11. 2016 MFC UJEP - soutěž bude probíhat od 9.30 hodin do 14 hodin, vítáme každého, kdo je ochoten pomoci s organizací. Hlaste se na iva.bercikova@mensa.cz.

podívejte se na odkazy z minulých ročníku:

Napsali o nás V MFDnes:

Kolik mají děti jablek? Žáci testovali své mozky na logické olympiádě

150 dětí z celého kraje se včera v aule ústecké univerzity zúčastnilo logické olympiády. Soutěžilo se ve třech kategoriích. Nejlepší postoupí do celostátního kola v Praze. Napětí bylo obrovské, nervózní účastníky uklidňovali rodiče.

ÚSTÍ NAD LABEM Soustředěné děti pozorně poslouchající poslední rady trenérů – rodičů. Jako před startem olympiády to včera odpoledne vypadalo v aule ústecké univerzity. Tady ovšem nešlo o výkony sportovní, konalo se zde krajské kolo logické olympiády pro nejchytřejší děti z kraje, kterou pořádá Mensa České republiky. Z prvního kola, do kterého se zapojilo přes 2 tisíce žáků, na ni postoupilo 150 nejtalentovanějších dětí, 14 nejlepších pak čeká celorepublikové finále, jež se koná 30. listopadu v Míčovně Pražského hradu.
Napětí před začátkem olympiády by se dalo krájet. „Nebuď nervózní a neboj se. Když narazíš na těžký příklad, klidně ho přeskoč, ať neztrácíš čas. Až budeš mít vše hotové, můžeš se k tomu vrátit. A hlavně nezapomeň pít, je to důležité,“ radil tatínek Danielovi Kačurovi, třeťákovi z Litoměřic, než odešel vyplňovat test, na který měly všechny děti 30 minut.
Včera se soutěžilo ve třech kategoriích: A byla pro žáky od 2. do 5. třídy, B pro žáky 6. až 9. třídy a C pro studenty středních škol. Jako první test absolvovali ti nejmenší. „Podle 1. kola pro mne úkoly moc těžké nejsou, takové střední. Nejvíc se mi líbí logika příkladů, jak jsou vymyšlené,“ líčil Daniel. „Mě baví, že se u toho musí přemýšlet. V 1. kole jsem nezvládla jen jeden příklad, kdy se k obrazcům řadila písmenka. Matematika je mnohem lepší,“ přidala Kateřina Angletová, žákyně třetí třídy z Loun. To, zda uspěla ona, či její soupeři, bude jasné až za několik dní po zkontrolování všech testů.
Pro zvládnutí olympiády nejde jen o samotné znalosti. Soutěž je založena na logických úlohách, jejichž řešení vyžaduje samostatný a kreativní přístup. Nerozhodují tak naučené vědomosti, ale schopnost samostatného uvažování a pohotového rozhodování. „To je to důležité. Samotné vysoké IQ úspěch nezaručuje,“ říká krajská koordinátorka soutěže a učitelka matematiky a fyziky Iva Berčíková. Měřit se tak klidně v jedné kategorii mohou žáci druhých a pátých tříd. Není to handicap. „Naopak, druháci nás často překvapí a jsou lepší než ti starší,“ přiblížila Berčíková.
Pro představu, jedním z příkladů pro ty nejmenší byl tento:
Maminka svým dětem rozdělila 24 jablek a 15 hrušek. Každé dítě dostalo stejný počet jablek a stejný počet hrušek jako jeho sourozenci. Kolik jablek dostalo každé dítě? (Řešení je 8).
Jedním z největších problémů regionu je nízká vzdělanost, velký počet obyvatel se základním vzděláním a nejnižší počty těch s vysokoškolským. Tyto děti a teenageři dávají naději, že by to tak být nemuselo. „Výsledky dětí jsou velmi dobré. Podle počtu těch, kteří postoupí do celostátního finále, jsme v kraji pátí nejlepší v celé zemi. A i ve finále děti z kraje dosahují velmi dobrých umístění, jednou dokonce vyhrály. Záleží na dětech, jak svůj potenciál využijí. Ale je také pravda, že když jsou dobré a odejdou na prestižní vysoké školy, zpět do kraje už se navrátí,“ dodala Berčíková.